[Home Page]

PRAHA (20. 12. 2001): Když vám dá někdo do ruky oranžový basketbalový míč, určitě si vzpomenete na svá středoškolská léta, kdy jste museli každý týden chodit na povinnou dvouhodinovku tělesné výchovy a při basketu to chtěli řádně natřít tomu brejlatýmu skrčkovi z první lavice, co měl vždy o stupeň lepší známku než vy a minulou hodinu na vás prásknul, že jste kouřil na záchodě. Jenže odehrát 10 minut poněkud pasivní hry dokáže i on. A právě proto před osmi lety vznikl prestižní zápas. Zápas, na který jste dlouho čekali. Zápas, při kterém si sáhnete až na dno svých sil. Zápas, který zvládne jen opravdový geodet. Zápas, při kterém nepoznáte rozdíl mezi dnem a nocí. Zápas, který se hraje nepřetržitě 24 hodin. Zápas, který se jmenuje - GeoMaraton.

20. 12. 2001 v 10:00 byl odpískán start již 8. ročníku. Hlavní myšlenkou a zároveň zvláštností tohoto basketbalového zápasu je zejména doba jeho trvání. Hra totiž běží nepřetržitě 24 hodin. Během této doby se na herní ploše vystřídá 50 hráčů, kteří jsou rozděleni do 2 týmů (absolventi kontra stávající studenti SPŠ zeměměřické) složených z 5 družstev po 5 lidech (4+1). Střídání probíhá dle stanoveného časového plánu systémem "dvou jedoucích pásů" a každý hráč tak odehraje téměř 5 hodin zápasu. Ne všichni absolventi se mohou účastnit po celou dobu zápasu, a proto jsou střídáni jinými doplňujícími hráči. Pravidla hry jsou přizpůsobena podmínkám místní tělocvičny, jež je včetně ostatních potřebných prostor díky shovívavosti ředitele školy každým rokem propůjčována. O zlomené nohy hráčů pečuje přítomný doktor a o zlomená srdce hráčů naše krásné organizátorky. A rozhodně nemohu zapomenout na skvělou práci týmu školních kuchařek, bez jejichž pomoci by hráči ani organizátoři zápas rozhodně nepřežili.

Výsledek letošního mače byl poněkud překvapivý a pro absolventy velice potěšující, neboť se štěstí usmálo právě na ně a díky vysokému nasazení během celé hry zvítězili o 88 bodů a přerušili tak vítěznou sérii studentů. Konečné skóre se s úderem desáté hodiny ranní zastavilo na hodnotách 2500 : 2412, což znamená 2456 vstřelených košů!

Ročním předplatným časopisu Zeměměřič byli odměněni tři nejlepší střelci: V. Reitmajer (344 bodů), Z. Kugler (344 bodů), P. Janovský (272 bodů).

Pokud jste si letos nezahráli nebo se nemohli přijít podívat - nezoufejte. Máte ještě několik měsíců na to, abyste se stihli přihlásit do ročníku dalšího. Bude-li přízeň našich sponzorů, kterým bych tímto chtěl srdečně poděkovat, i nadále tak štědrá jako doposud, sejdeme se na příštím ročníku v plné síle zas.

Geo-Sportovcům zdar!

Petr Květ, hlavní organizátor
+420 603 712 754
geomaraton@seznam.cz

vyvěšeno: 31. ledna 2002


Z časopisu Zeměměřič č. 1+2/2002.
[Server] [Víme - Víte] [Pošta]