[Home Page]

Novinářská anketa o nejlepší turistické publikace

PRAHA (22. l. 2002): Autoři píšící o cestovním ruchu, kteří se sdružují v samostatném novinářském klubu, na své výroční schůzi hodnotili nejlepší české turistické publikace ve třech kategoriích. V kategorii průvodců dostala nejvíce hlasů publikace Petra Davida a Vladimíra Soukupa Velká cestovní kniha ČR, kterou autoři vydali společně s vydavatelstvím MARCO POLO. Součástí vítězné publikace je mnoho doplňujících map stejně jako u druhého nejzajímavějšího průvodce, kterým se stala kniha stejné autorské dvojice 1111 památek a zajímavostí Prahy z vydavatelství Kartografie Praha. Třetím průvodcem se stala unikátní publikace vydavatelství Olympia Praha Turistický lexikon AZ.

V kategorii map a atlasů získal nejvíce hlasů Atlas pro volný čas z Kartografie Praha, který vyhrál před rozsáhlým Městským plánem Prahy v měřítku 1 : 20 000, vydaným pod hlavičkou MARCO POLO, tematickou mapou Vodní díla z autorské dílny BAT programu a edicí turistických map 1 : 50 000 z pražského Žaketu. Bez povšimnutí nezůstala ani další nominovaná díla jako například edice turistických map v měřítku 1 : 100 000 a jiná edice rybářských map 1 : 200 000 (obě díla jsou z vydavatelství SHOCART) a Administrativní mapy krajů v měřítku 1 : 200 000 z Kartografie Praha.

Mezi regionálními publikacemi měly největší ohlas Turistický průvodce 2002 Znojemsko a Průvodce expozicí Českosaské Švýcarsko v ZOO Děčín. Zajímavé byly i další publikace jako například Město v parku Choceň, Hrad Hněvín, Milevsko a okolí a publikace Pardubice.

Do ankety zasáhlo asi padesát osob. Pro ně odborná skupina vybrala tři sady od každé kategorie po sedmi nominovaných publikacích, z nichž se vybírala nejlepší z nejlepších děl.

Členy klubu publicistů jsou současní i někdejší novináři, spisovatelé, autoři průvodců, fotografové, pedagogové, kameramani, cestovatelé a rozhlasoví pracovníci, kteří se dlouhá léta zabývají aktivně i autorsky cestovním ruchem. Nejlepší tituly měly svoji výstavu v prostorech prodejny turistické literatury KIWI v Jungmannově ulici v Praze.

Petr Skála

vyvěšeno: 4.března 2002


Z časopisu Zeměměřič č. 3/2002
[Server] [Víme - Víte] [Kartografie] [Pošta]