[Home Page]

Vytyčení stoleté vody ve Spolaně Neratovice

Česká pobočka hnutí Greenpeace se obrátila na naši redakci s žádostí o doporučení zeměměřické firmy, která by během antitoxické kampaně provedla výšková měření u Spolany Neratovice. Normálně bychom ekology odkázali - tak jako každého - na katalog geodetických firem, který je zdarma dostupný na internetu (www.zememeric.cz /katalog), ale jejich prosba, aby geodetické práce byly velmi levné, nejlépe zdarma, jsme přes internet zajistit neuměli.
   Nechal jsem si tedy podrobně vysvětlit situaci a rozhodl se přijmout tuto »lukrativní zakázku« sám. Díky pomoci úřadu a několika firem jsem se vybavil výškovou i mapovou dokumentací, nivelačním přístrojem, rotačním laserem i leteckým snímkem a v den D, 24. ledna, jsem pod dohledem médií vyznačil před vrátnicí Spolany (dál nebyl nikdo vpuštěn) hladinu záplavové stoleté vody. Největším štěstím bylo, že jsem si některé přípravné práce provedl předem, protože spousta reportérů, fotografů a českých i saských kameramanů se neustála pletla před laserem. Figurant - ekolog se zase stále stavěl k nápisům Spolana tak, aby vyhověl fotografům.
   Stoletá voda by tekla do areálu chemičky nejen přes plot, ale i okny vrátnice. Podle mapy a úrovně okolního terénu nemůže být pochyb, že by voda kontaminované haly zaplavila, ale k našemu měření uvnitř Spolany samozřejmě nedošlo.
   Modifikace dioxinu ze Spolany používali Američané ve válce ve Vietnamu (Agent Orange) a ještě dnes tam nic neroste. Nedávno odvysílala naše ČT reportáž o neskutečných problémech lidí, kteří v inkriminovaných halách ve Spolaně pracovali a jsou ještě naživu. Proč se riskuje vyplavení dioxinů, které jsou v dosahu očekávané stoleté vody, je nepochopitelné. Prý tam nikdo tak velkou vodu nepamatuje. Není divu, vždyť ekologové apelují na hrozbu stoleté vody, která na Labi nebyla již 130 let.
   Hnutí Greenpeace Spolanu navštívilo ještě několikrát. Naposledy začátkem května, kdy upozorňovalo na další nebezpečí - kalové rtuťové nádrže na břehu Labe.

(rp)
Více info na www.greenpeace.cz

vyvěšeno: 20. srpna 2002
Vrstevnice zátopové čáry. Objekty A1420 a A1030. (Copyright mapového podkladu ČÚZK)


Z časopisu Zeměměřič č. 5/2002
[Server] [Katastr Nemovitostí] [Různé] [Pošta]