[Home Page]

FOR ARCH 2002 se konal již potřinácté

PRAHA (10. - 14. 9. 2002): Ani na třináctém ročníku mezinárodního stavebního veletrhu pořádaném po pět zářijových dnů v pražské metropoli nechyběli prodejci geodetických přístrojů a pomůcek. Není divu, vždyť zajímavými zákazníky našim čtenářům dobře známých prodejců nejsou jenom zeměměřiči, ale rovněž stavební inženýři, mistři a nakonec i podlaháři či zedníci. Předváděný sortiment těchto firem byl proto zaměřen především na nivelační přístroje, rotační a potrubní lasery, libely, pásma, nejrůznější latě a další pomůcky. Jako perly se na veletrhu zaskvěly i totální stanice a přístroje GPS.

V pražském veletržním areálu v Letňanech se objevily dokonce i novinky.

GEFOS představil digitální nivelační přístroj Leica DNA. Mašinka, která si z latě sama snímá hodnoty vzad nebo vpřed a zároveň je registruje, tvarem připomíná žehličku. Ovšem, když si u ní nastavíte kriteria pro měření - třeba, aby vzdálenost obou latí od nivelačního přístroje byla stejná (plus mínus jeden metr) - tak vám žehlička "nadává" do té doby, než se s druhou latí dostanete na správné místo. Paměť přístroje přijme 17 zakázek, ale i tu lze ještě rozšířit kartou. Na stánku firmy GEFOS mne zaujal už názvem sympatický rotační laser RUGBY 100 Self z dílen americké firmy Laser Alignment, který vůbec není šišatý, jak by si někdo mohl myslet, ale výkonný.

Další usměvaví borci - tentokrát na stánku společnosti SOKKIA - vsadili na dvě sestavy, nivelační a laserovou, obě prodávané se vším, co k měření potřebujete a ještě s veletržní cenou. Zástupci japonské firmy se domnívají, že stavaři mohou sáhnout i po firemních digitálních teodolitech například DT 600 nebo E-Z Station právě pro jejich snadnou obsluhu a nezávratnou cenu, z které se hlava ještě netočí.

Svůj bitevní obchodní stan na veletrhu FOR ARCH rozložili rovněž muži reprezentující firmu GEODIS. Obchodníci z pražské společnosti téhož jména málem mohli na veletrh přijít v pantoflích, neboť sídlí v Letňanech, ale neudělali to. Na veletrh navezli vedle několika totálních stanic nivelační přístroje a celou plejádu pomůcek. Na obrazovce přenosného počítače byly k vidění snímky z měření, při kterém ing. Slabý (Geodis Brno) s novým typem přístrojů GPS provedl úspěšnou observaci i uprostřed lesa. Na otázku jednoho návštěvníka: "Cena - výkon" zde padla odpověď "Cena jde dolů, výkon nahoru".

Firma Hrdlička, jak jistě víte, prodává sortiment geodetických přístrojů značky Nikon a tak zásluhou Hrdličkova stánku na veletrhu nechyběly ani přístroje v barvách této japonské značky. Na ceníku nivelačních přístrojů jsme si všimli přeškrtaných původních cen a zvýrazněných nových o mnoho nižších. Mezi vystavovanými pomůckami u Hrdličků byl k vidění i přídavný laserový nástavec LASERPOINT, který lze našroubovat prakticky na jakýkoliv nivelační přístroj. Co je zajímavé, že jde o český výrobek, s kterým můžete vytyčit vodorovnou rovinu nebo provádět laserovou nivelaci.

Naši čtenáři znají z inzerce také společnost TEPEDE, která se veletrhu zúčastnila se svým tradičním sortimentem mimo jiné s velkoplošnými tiskárnami.

V rámci veletrhu probíhala celá řada akcí. Některé byly určené pro naše spoluobčany, kterým uplaval nebo se povodňovou vlnou pořádně namočil jejich majetek. Odborníci z ministerstva pro místní rozvoj, z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, z Hospodářské komory a z dalších profesních asociací a svazů byli připraveni zdarma radit a informovat. Stojí za úvahu, proč zde na veletrhu nemohli radit i odborníci přes katastr nemovitostí a zeměměřictví např. ze Zeměměřického úřadu. Veletrh je totiž určen široké veřejnosti.

Můžete si tu třeba zkusit otevřít výrobcem nabízená šikovná vrata do garáže, sáhnout si na hladké dlaždičky, pustit si sprchu nebo obdivovat pravé pálené střešní tašky. Chválím proto v článku uvedené prodejce geodetických přístrojů i za jejich popularizaci oboru, který máme všichni rádi. Myslím si, že i k tomu má asi i veletrh sloužit. Petr Skála

Petr Skála

vyvěšeno: 12. září 2002


Z časopisu Zeměměřič č. 10/2002
[Server] [Geodezie] [Pošta]