[Home Page]            

Setkání cestovatelů v Brně


logo Go2001 Reriontout2001Pojedenácté se na brněnském Výstavišti počátkem ledna 2001 sešli zájemci o cestování na veletrzích GO a REGIONTOUR. Již několik let je patrná stagnace zájmu vystavovatelů i návštěvníků. Letos to bylo nejzřetelnější, ubyl pavilon D. Ještě loni byly expozice rozmístěny ve třech pavilonech - A, B i D. I když v posledně jmenovaném pavilonu D se "proháněl vítr". Menší zájem si lze vysvětlit pravděpodobně minimální propagací ze strany pořadatele (BVV) a konkurencí neustále rostoucí pražské akce - HOLIDAY WORLD, která se každoročně koná počátkem února.

   Tradičně se zde prezentovali také vydavatelé a distributoři map, atlasů a průvodců. Celkem se představilo 7 nakladatelů a 4 distributoři, z toho většina v rámci výstavy REGIONTOUR v pavilonu B. Firma B.A.T. Program z Rožnova pod Radhoštěm představila novinku - Vojenské památky ČR (viz níže). SHOCart, který se v prosinci přestěhoval ze Zlína do bývalého motorestu v Zádveřicích u Vizovic, vystavoval společně s královehradeckou firmou T-MAPY. Na jejich stánku byly k vidění nejen papírové mapy a atlasy ale též ukázky z nového internetového mapového serveru (www.tmapserver.cz). Poprvé se na GO-REGION-TOUR představila distribuční firma Marco Polo (Mairs Geographischer Verlag) z Prahy, která v ČR i na Slovensku zastupuje největšího německého a evropského vydavatele map, atlasů a průvodců. Vedle ní své průvodce nabízelo pražské nakladatelství a vydavatelství SOUKUP & DAVID. Hitem předvánočního trhu byla jejich kniha - 555 lidových památek v ČR. Klub českých turistů vystavoval řadu turistických map 1 : 50 000 společně s distribuční firmou Freytag & Berndt. Mapy a průvodce z Olomouckého kraje a Orlických hor vystavovalo Jesenické nakladatelství ze Šumperka.

   V pavilonu A mezi cestovními kancelářemi byly také 3 stánky s mapami. Největší sortiment nabízeli na stánku Geo-Club Group. Především nástěnné mapy si bylo možno koupit u firmy STIEFEL z Vyškova. Mapy a atlasy z produkce brněnské firmy P. F. Art byly k vidění na stánku ZES Brno.

   Již podruhé na brněnském GO chyběly Geodezie Brno a Geodézie ČS, poprvé zde nevystavovala Kartografie Praha. I když letošní veletrh nepřinesl žádnou převratnou mapovou novinku, byly mapy k vidění ve většině stánků v obou pavilonech.

PLÁNY MĚST
Praha Praha, 1 : 20 000, Mairs Geographischer Verlag, Praha, 2000, 1. vyd., formát 122 x 92 cm, po složení 13 x 24 cm, cena 129 Kč.
   Nový plán zobrazuje největší území Prahy na jednom listu papíru v tak podrobném měřítku (1 : 20 000). Plán pokrývá více než 80 % území hlavního města. Z celkového počtu 160 částí města chybí pouze 14 částí (zcela) a 5 částí (částečně). V obsahu hlavní mapy nechybí např. semafory a orientační čísla domů. Plán obsahuje jednak hranice PSČ v mapě a čísla PSČ u každého názvu ulice v rejstříku. V brožuře vlepené do kartonové obálky je kromě rejstříku ulic (téměř 6 000 hesel) také mapa středu města 1 : 12 000, automapa okolí 1 : 260 000 a dopravní schéma Prahy.

MAPY PRO TURISTIKU A SPORT
ukazka z mapy Šumavy obal mapy Šumavy 214 - Šumava, 1 : 100 000, turistická mapa, SHOCart, Zlín, 2000, 1. vyd., formát 66 x 45 cm, po složení 11 x 22,5 cm, cena 49 Kč.
    Loni zlínský SHOCart začal vydávat novou edici turistických map v měřítku 1 : 100 000 (vyšly 2 mapové listy). Do letošního října plánuje pokrýt celé území ČR (23 mapovými listy). První dvě mapy měly premiéru na knižním veletrhu v Praze. V lednu 2001 vyšly další tři. Mapy jsou zajímavé skladným formátem, turistická mapa je netypicky na obou stranách a obsahuje všechny důležité mapové informace pro pěší turisty, cykloturisty i motoristy a podrobnou síť GPS souřadnic. Mapy nemají textovou část.

Česká republika, VOJENSKÉ PAMÁTKY, B.A.T. Program, Rožnov pod Radhoštěm, 2000, 1. vyd., formát 64 x 45 cm, po složení 10,7 x 22,5 cm, cena 45 Kč. Vojenské památky
   Rožnovské nakladatelství dosud vydalo v řadě tematických map ČR například Rozhledny, Církevní památky, Židovské památky, Mosty aj. Nová mapa 18 druhy značek zobrazuje celkem 250 vojenských památek, 50 objektů je vyobrazeno kolorovanou panoramatickou kresbou. Všechny v mapě zobrazené památky jsou uvedeny v abecedním seznamu. Zadní stranu zaplňuje tříjazyčný popis 50 vojenských památek s kolorovanými panoramatickými kresbami a 2 mapy bitev. Texty jsou abecedně seřazeny podle nejdůležitějších vojenských bitev a válek od 15. do 20. století. Nechybí městské hradby a opevnění ani barokní pevnosti.

Letecký průvodce - obal Letecký průvodve - mapa Letecký průvodce, 2 - Praha, 1 : 250 000, edice leteckých průvodců, Topograf, Praha, 2000, 1. vyd., formát 100 x 67 cm, po složení 13 x 22,5 cm, cena 99 Kč. Před rokem vyšel letecký průvodce ČR 1 : 500 000. V měřítku 1 : 250 000 má celé území republiky pokrýt 5 mapových listů. První list Praha (2) zobrazuje na podkladu vojenské automapy s hypsometrií a lesy pěti druhy značek všechna mezinárodní, veřejná, neveřejná a vojenská letiště a heliporty ve středních a severovýchodních Čechách. Vedle každé značky letiště je jeho jméno a nadmořská výška. V mapě jsou navíc vyznačeny zakázané prostory pro let, výškové překážky nad 80 m, elektrická vedení o napětí 400 kV a zvýrazněny dominantní výškové body a orientačně důležité objekty. Na zadní straně je seznam všech letišť v ČR a množství dalších důležitých informací pro letce.

   
Jiří KANIS

    Vyvěšeno: 16.2.2001


Z časopisu Zeměměřič č. 1+2/2001
[Server] [Kartografie] [Pošta]