[pošta]             ZÚ společně s firmou Intergraph ČR představuje projekt ZABAGED na Internetu


    Praha 6. 11 1998 u Zeměměřický úřad a Intergraph ČR publikovaly první etapu projektu ZABAGED (Základní báze geografických dat) v prostředí internetu. Projekt představuje významný krok v publikaci geografických dat v prostředí internetu ve státní správě v ČR.

Projekt je rozdělen do dvou nezávislých částí:

 • Informace o stavu zpracování projektu ZABAGED na území ČR.
 • Ukázkový list projektu ZABAGED.

     Informace o stavu zpracování projektu
     ZABAGED na území ČR představuje informační systém o stavu prací na díle ZABAGED, umožňuje tak zájemcům kdykoli zjistit jaká data a v jaké fázi zpracování jsou pro určité území v ČR poskytována ZÚ.
     Zájemcům o ZABAGED tak odpadá nutnost dotazování pracovníků ZÚ na dostupnost dat v určitém území a zároveň tento systém usnadňuje pracovníkům ZÚ poskytování odpovědí na četné dotazy, ať již zákaznické veřejnosti, nebo pracovníků veřejné správy.
     Informace o projektu ZABAGED jsou aktualizovány pracovníky ZÚ v pravidelném cyklu. Přínos projektu ZABAGED v prostředí internetu vysoce ocenil předseda ČÚZK Jiří Šíma při prezentaci projektu - "Informační systém tohoto typu jsme v rámci našeho resortu potřebovali. Využití tohoto systému, který poskytuje informace o geografických datech, bude různorodé. Já jej například využiji při jednáních o účasti ČR na celoevropských kartografických projektech, kdy často podávám informace o mapových dílech ČR a jejich aktuálním stavu".
     Jeden ukázkový list projektu ZABAGED umožňuje návštěvníkům www stránek získat představu jak vypadá topologicko-vektorová databáze ZABAGED. Prezentovaná data představují přibližně 7 000 geografických prvků obsažených v 41 kategoriích. V blízké budoucnosti se počítá s propojením databáze ZABAGED na další resortní databáze (např. informační systém KN).

     V obou částech www řešení je použita technologie GeoMedia Web Map firmy Intergraph, která umožňuje velmi efektivní přenos objemných souborů geografických dat v prostředí Internetu.

     Projekt ZABAGED v prostředí internetu vznikl v rámci univerzitního programu společnosti Intergraph, kterým se Intergraph snaží pomoci univerzitám a vysokým školám při výchově nové generace technických odborníků.

     Projekt je přístupný na web stránkách Zeměměřického úřadu:
  http://gama.fsv.cvut.cz/cuzk/zu
  http://gama.fsv.cvut.cz/cuzk/zu/zabaged/zabaged.html
  nebo přímo na adrese: http://www.baud.cz:8080

  Zdroj: Intergraph a WWW.  (zs)


  Z časopisu Zeměměřič č. 1+2/99         [GIS]     [Katastr nemovitostí]     [Internet]     [Server]