[Home Page]

TSCe řídicí jednotka

Technologické novinky firmy Trimble aneb co přináší Trimble Toolbox

Komplexní integrovaný soubor vzájemně se doplňujících a kompatibilních geodetických přístrojů a systémů nazývaný Trimble Toolbox obsahuje řadu technických novinek, které si zasluhují pozornost. Jednou z nich je řídicí jednotka nové generace TSCe. Jde v podstatě o profesionální univerzální polní počítač a osobní záznamník s úplnou klávesnicí, mimořádně odolný a vodotěsný.

TSCe je Windows CE platforma vybavená novou generací softwaru Trimble Survey Controller, který je "mozkem" jednotky. Windows CE se stávají současným průmyslovým standardem pro profesionální produktivní sběr dat. Zákazník má s TSCe samozřejmě možnost provozovat další aplikace včetně např. využívání internetu, e-mail komunikaci, a navíc může vyvíjet i aplikace vlastní.

Novinkou je velký dotykový grafický displej (320 x 240). Zabudovaný mikrofon a reproduktor umožňují ve spojení se Survey Controller softwarem nahrávat a využívat zvukové záznamy. Díky infračerveným portům lze přenášet data mezi dvěma jednotkami TSCe v poli nebo mezi TSCe a počítačem. Novinkou je rovněž USB port, jehož prostřednictvím lze přenášet data až desetkrát rychleji než přes standardní sériové rozhraní. Paměť je rozdělena na 32 MB SDRAM a 32 MB flash disk. S NiMH akumulátorem je možno měřit nepřetržitě25 hodin.

TSCe se Survey Controller softwarem urychlí a zkvalitní každou geodetickou operaci. Všechny práce lze v reálném čase provádět nad podkladovou mapou, na které se na displeji zobrazují naměřené bodové a liniové prvky a objekty z databáze. Software dále podporuje:

Velmi důležitým rysem, který potvrzuje oprávněnost integrace TSCe jednotky do Trimble Toolbox, je její univerzalita. Survey Controller software umožní jednotku použít jak s GPS systémy (především GPS totální stanicí 5700), tak s klasickými a robotickými totálními stanicemi, zejména Trimble řady 3600, 5600, ale i totálními stanicemi jiných výrobců. S TSCe je možno ovládat i laserové dálkoměry. Data z různých zdrojů je pak možno kombinovat v jednom souboru.

Pro kancelářské zpracování naměřených dat je možno využít kterýkoliv ze základních softwarových produktů Trimble - Trimble Geomatics Office, Trimble Total Control nebo Terramodel. Data je však možno přenést i do geodetických nebo GIS softwarů třetích stran.

Zajímavost závěrem: TSCe je natolik univerzálně využitelným produktem, že firma Trimble jej rovněž dodává některým dalším výrobcům geodetické techniky.

Ing. David Jindra, CSc.

vyvěšeno: 19.listopad 2001


Z časopisu Zeměměřič č. 11/2001
[Server] [Geodezie] [GPS] [Pošta]