[Home Page]
   Tvorba sítě technologie by/S@T pevných referenčních stanic DGPS v reálném čase

Zeměměřictví zaznamenalo v posledních letech mnoho změn, které přinesly ulehčení práce geodeta při každodenní práci. Mezi nejdiskutovanější metody měření ale v současné době patří diferenciální metoda GPS, která však přináší vysoké náklady na její využívání a především nejednotnost zpracování dat při použití různých přístrojů a SW produktů. Koncern by/S@T přišel s revoluční technologií nesoucí hlavní znaky jednotného využívání pro geodetické i ostatní profese, které jsou závislé na dostupnosti měřických výsledků různých přesností za přijatelnou cenu.

GPS globální polohovací systém je bezplatně přístupný každému, kdo vlastní GPS přijímač a k tomu patřičné SW vybavení. Pro geodetické měření ovšem potřebujete ještě jeden GPS přijímač sloužící jako referenční stanice pro korekce, umístěný nejlépe tak, aby jeho souřadnicová poloha byla již předem známa a nemusela se zaměřovat, navíc musí být střežena personálem proti odcizení. Z toho vyplývá jednoduchá úvaha: vše musíte mít dvakrát, včetně personálu.

Zkuste si ovšem představit, že byste mohli využívat diferenciální metodu GPS (DGPS) v reálném čase, s přesností několika centimetrů, na celém území republiky a nepotřebovali byste si ani zřizovat vlastní referenční stanici, ani zaměřovat identické body. A navíc – co kdyby ten jediný přijímač, který pro měření samozřejmě potřebujete, byl navíc cenově dostupnější než GPS soupravy, které jsou v současnosti na trhu? Pak si jistě také dokážete představit, že s tímto novým vybavením může měření provádět pouze jedna osoba, a to mnohem efektivněji, přesněji a v kratší době. Podstatnou výhodou GPS-přijímačů by/S@T je jeho univerzálnost. Můžete měřit jak v síti, tak i s dalším přístrojem v páru, což ocení jistě ti, kteří nebudou hned od počátku v dosahu budované sítě by/S@T.

Síť pevných referenčních stanic by/S@T je síť uživatelská, její vysoké pořizovací náklady a provoz může pokrýt jen široká nabídka služeb. Proto je v konceptu sítě pamatováno i na uživatele se staršími nebo jinými přístroji, než které nabízí by/S@T.

Nabídka služeb:

Pro optimální využití sítě vypsal by/S@T výběrové řízení “tvorba sítě“, kterého se může zúčastnit každý, kdo je uživatelem GPS nebo se jím hodlá stát a má zájem o poskytované služby. Výběrové řízení je možné najít na internetových stránkách www.bysat.cz, kde je formulář pro zájemce. Síť bude budována a rozšiřována dle potřeb uživatelů. Cílem projektu je postupné pokrytí celého území Česka a Slovenska.

REKLAMNÍ ČLÁNEK FIRMY by/S@T http://www.bysat.cz


Z časopisu Zeměměřič č. 3/2000
[Server] [GPS] [Pošta]