[Home Page]
   GO a REGIONTOUR 2000

BRNO (13. – 16. 1. 2000): O týden později než obvykle se otevřely brány brněnského výstaviště s prvním veletrhem roku 2000, který byl zajímavý pro všechny, kdo propadli cestování nebo je cestovní ruch živí. Zatímco veletrh GO nabízel zahraniční zájezdy a jiné nabídky, Regiontour zase turistické možnosti v regionech ČR, ale také i Slovenska a Polska. Proto se zde rovněž objevily stánky kartografických firem. B.A.T. Program Rožnov pod Radhoštěm se už sídlem firmy hrdě hlásí k Valašskému království, ale v loňském roce se lidé kolem Milady Svobodové ke království přihlásili i sestavením královské mapy. Ta je zvláštní už tím, že obsahuje na jiných mapách určitě neuvedené vlastní hranice Valašského království a přechodné oblasti tohoto království. Z mapy zjistíte, že královský pas mohou získat nakonec všichni. Valaši z královského i z přechodného území a nakonec i Valaši ze zahraničí.

SHOCart se představil s novinkami. Jednou z nich je Praha do kapsy v měřítku 1 : 22 000, ale i Vídeň zrozená jako plán první nečeskoslovenské metropole na počítačích ve Zlíně. Je známo, že firma ze Zlína oslovuje dvěma edicemi cykloturisty, ale méně se již ví o nové edici turistických map v měřítku 1 : 50 000, kterou ogaři ze Zlína sestavují již samostatně.

Na GO se představila i Kartografie Praha s hitem roku 1999, který jeho autoři Soukup a David nazvali odpovídajícím způsobem "999 turistických zajímavostí". Kdo procházel pozorně výstavištěm, narazil i na stánek regionálního nakladatelství JENA Šumperk, nakladatelství S&D a Klubu českých turistů. Některé regiony se pro novou sezónu vybavily speciálními cykloturistickými průvodci a mapami (Uherské Hradiště, Prostějov, Rokycany) nebo okresními mapami. Okresní úřad Praha-východ dokonce ve dvou podobách (Geodézie ČS a B.A.T.) Obě výstavy proti předchozím ročníkům trochu prořídly počtem metrů výstavní plochy, ale i tak o ně byl zájem veřejnosti.

Petr Skála


Z časopisu Zeměměřič č. 3/2000
[Server] [Kartografie] [Pošta]