[pošta]             Krachnou SW firmy?


    Poslední dobou se o nelegálním užívání SW hodně mluví a asi oprávněně. Zdá se mi však, že některé argumenty i od zástupců renomovaných firem někdy dost pokulhávají a je za nimi příliš vidět touha hrozbami vysokých trestů zvýšit zisky firem, které zastupují. Uvedu jen jediný příklad: vrcholní manažeři českého Microsoftu v několika článcích různých našich počítačových časopisů svého času uváděli odhad nelegálního používání MS Office tím způsobem, že téměř na každém počítači se píše, počet prodaných počítačů však neodpovídá počtu prodaných textových procesorů. Na základě této úvahy jim vycházelo asi 80% nelegálního používání SW u nás. Tato úvaha se mi jeví jako dost nesmyslná. Například jen v naší firmě z celkem 11 počítačů psát potřebujeme pouze na dvou! Je zajímavé, že proti tomuto používanému argumentu se nikdo z odborníků na nelegální SW neozval. U SW je problém v obrovském nepoměru (u jiného zboží naprosto nevídaném) mezi jeho dostupností finanční a fyzickou. Je prostě příliš drahý a tak snadno dostupný, že to ani nevypadá jako krádež. Otázkou je, jak tento nepoměr snížit. Fyzická dostupnost se bude spíše zvyšovat, především prostřednictvím internetu. Zbývá tedy pouze snižovat dostupnost finanční. Já osobně bych klasické výtky proti nelegálním uživatelům obrátil proti výrobcům SW. Dokud se bude SW distribuovat k zákazníkům tzv. klasickým obchodním modelem, tzn. přes tři úrovně, kde si každá přidá 30 – 50% na cene SW, dokud bude SW dodáván v sice krásných, ale ve výsledku pak pouze v kancelářích překážejících krabicích a v neposlední řadě, pokud bude zákazník nucen kupovat objemný SW nebo celé balíky SW, kde 80% funkcí nikdy nepoužije, tak se míra nelegálního užívání SW nesníží ani při dvojnásobném zvýšení sankcí (které jsou už teď neuvěřitelně vysoké).
Na závěr: v kterém jiném odvětví by bylo možné, že firma, i když jí bylo "ukradeno", tedy nezaplaceno, za 80% jejích výrobků, by nejenže nebyla ve ztrátě, ne-li přímo v konkurzu, ale naopak, vykazovala by takové zisky, že jsou v jiných odvětvích nemyslitelné? A slyšel někdo o SW firmě, která skončila kvůli nelegálnímu používání (nikoli "nepoužívání") svého SW?

P.S. Toto rozhodně neberte jako obhajobu nelegálních uživatelů, jen je třeba se na problém podívat i z druhé strany. Bylo by zajímavé odhadnout (pokud by to někdo seriózně dokázal), za kolik nelegálních uživatelů si mohou SW firmy samy. Pokud se odvážíte na toto téma ve vašem časopise upozornit (byť žijete z inzerce právě těchto firem), pak to jistě (nejenom nelegální) uživatelé SW ocení.
  Přemysl Fikar,
GPlus s.r.o., GPlus@gplus.cz


Z časopisu Zeměměřič č. 3/99         [Víme - víte]     [Server]