[pošta]             Všude samý internet


    Vážení přátelé,
toto březnové číslo Zeměměřiče jsme věnovali internetu (Webu, WWW). Útočí na nás ze všech stran a těžko se mu odolává.
   Boom tohoto moderního informačního prostředku je úžasný. Rozhodně většina z vás má s internetem již nějakou zkušenost, nebo se tak stane v dohledné době. Někteří si svoji práci bez Webu již nedokážete ani představit. Jiní jej využíváte příležitostně a brouzdáte třeba jen pro své soukromé účely. Sám například autobusové nebo vlakové spojení nehledám jinak než na Webu. Jsou i tací (jako kolegové z redakce, co pro vás připravují naš internet), kteří si najdou uprostřed noci na Síti někoho cizího a hrají s ním třeba piškvorky. Tedy využívají Web i jako prostředek zábavy a odpočinku. Souhlasím, že je zdravější pohyb na horách. Proto si kupte mapu (elektronicky v Liberci, Brně nebo Zlíně), zjistěte si počasí (je libo snímek z družice?, je na WWW) a nejlepší sněhové podmínky (také na WWW). O dopravě jsem již psal výše. Tak zbývá jen podívat se komu vlastně ta chalupa na horách patří. Ano, katastr nemovitostí na internetu! Termín uvedení do provozu se blíží. Někteří se na projekt díváte s nadšením, jiní s obavami jako na "katastrální verneovku".
   Většina příspěvků tohoto čísla se nějak dotýká internetu. Tak nechovejte se vy, kteří zatím nebrouzdáte, k číslu macešsky. Třeba příspěvek o oborové knihovně na Webu se vám jistě někdy bude hodit. Vše je jen otázkou času.
   Internet se tváří jako velice složitá potvůrka a vše – každý článek, scripta a kniha po chvilce sklouzne do nesrozumitelností. Mnozí z vás mi ale potvrdí, že internet může být také jen klikání myší. Mravenčí práce tisíce webmasterů (dělají WWW stránky) vás provede po tomto virtuálním světě jen se znalostí čtení (někdy i psaní). Otevřou se vám informace, které by jinak byly až někde za vaším obzorem. Pokud alespoň nepatrným dílem přispějeme v tomto roce k tomuto poznání, budeme rádi.
   Věříme, že na Březen – měsíc internetu budete vzpomínat jako na období uvedení do provozu několika projektů. Informační elektronický kanál oboru je jedním z dárečků k oslavě. A až budete mít internetu , GISů dost, vyluštěte si křížovku tentokrát věnovanou pozemkovým úpravám v Třebíči. Vyluštění nám můžete poslat e-mailem. Stejnou cestou vám na vyžádání zašle materiály i komora a na Webu pro vás zvěřejňuje úřad další dokumenty.
  Radek PETR


Z časopisu Zeměměřič č. 3/99         [Internet]     [Server]