[Home Page]
   Autodesk rozvíjí XML

SAN RAFAEL, CA (13. 1. 2000): Autodesk oznámil, že dokončil vývoj výchozích specifikací LandXML, rozšiřitelného formátovacího jazyka XML (eXtensible Markup Language ) pro odborníky z oblasti územního rozvoje, geodety a stavební inženýry. LandXML je veřejný, otevřený datový formát, jenž popisuje oborově specifická data jako body, parcely a trasy.

Pracovníci v územním rozvoji na celém světě mohou využívat LandXML k tomu, aby jejich data byla pohotověji přístupná každému, kdo se podílí na projektu. Projektová data ve formátu LandXML jsou totiž nezávislá na původním softwaru, takže nemají problémy s interoperabilitou, jež brzdí celé odvětví. LandXML poskytuje interoperabilitu nejen mezi různým aplikačním softwarem, ale i mezi různými verzemi téhož SW. Díky tomu lze data archivovat se zárukou snadného využití při práci na budoucích projektech.

Navíc lze na prohlížení, editaci a zpracování LandXML dat použít i různé webové nástroje. V jazyce Extensible Stylesheet Language můžete snadno vytvářet styly a uplatňovat je na LandXML data, která spustíte z webových stránek projektu. Je tak možné například použít XSL styly, které zformátují hrubá data bodů do tabulek, nebo naformátují data v souladu s interními standardy organizace - například popisky informací o parcele.

Autodesk vyvinul výchozí specifikace LandXML v těsné spolupráci s několika významnými firmami, které budou tvořit základ poradní skupiny Autodesku při dalším vývoji těchto specifikací. Mezi členy skupiny je Dave Weisberg, vydavatel a šéfredaktor bulletinu A-E-C Automation Newsletter, vývojáři softwaru Intergraph Civil Engineering, Infrasoft a Haestad Methods, ministerstva dopravy států Nebraska a Florida a konzultační agentury Clough, Harbour & Associates LLP, Vanasse Hangen Brustlin, Inc., a Lagnan Engineering and Environmental Services, Inc.

"Už nějakou dobu se zabýváme sdílením dat mezi návrhářskými platformami jako Autodesk AutoCAD Land Development Desktop a Intergraph InRoads," řekl Steven Nieradka, specialista projekčních systémů firmy Clough, Harbour & Associates LLP. "Současné konverzní metody mají vždycky za následek určitou ztrátu dat, takže zaberou poměrně dost času při obnově a kontrole kvality. Jazyk LandXML by měl zvýšit naší produktivitu tím, že umožní návrhářským týmům a klientům rychle a hladce sdílet data mezi různými platformami, a to i na dálku."

Inženýr aplikačního softwaru floridského ministerstva dopravy Warren Clary, P.E., vysvětluje: "Chápeme důležitost otevřeného standardu na sdílení dat. Naše ministerstvo implementuje elektronické podepisování dat a LandXML zvýší užitečnost a trvalou hodnotu těchto dat."

Pokračování dřívější oborové iniciativy EAS-E
Autodesk byl klíčovým členem skupiny výrobců softwaru, konzultantů a ministerstev dopravy, která v devadesátých letech vyvinula otevřený datový formát EAS-E (Engineering and Survey - Exchange). Veřejný standard EAS-E poskytnul jasný, snadno pochopitelný formát komunikace dat. "LandXML je logickým pokračováním EAS-E," uvedl Steve Brown, P.E., z oddělení inženýrské automatizace nebraského ministerstva dopravy. "LandXML nyní rozvíjí formát EAS-E na úplné datové schéma, jež využívá nastupující technologie XML."

LandXML
Víc informací o LandXML najdete na www.LandXML.org. Na tomto serveru jsou zveřejněny podrobné technické informace o specifikacích, o připravovaných akcích, jsou zde i informace pro organizace, jež by se chtěly podílet na vývoji.

XML
XML je stále populárnější webový standard pro byznys. Tato žhavá technologie umožňuje přenášet data mezi různými podnikovými aplikacemi bez obav z nekompatibility, a tak pomáhá rozvoji elektronické komerce. XML samo o sobě pouze definuje data, takže musí být odpovídajícím způsobem naformátováno pro specifická odvětví jako právě územní rozvoj.

(víš)


Z časopisu Zeměměřič č. 4/2000
[Server] [GIS] [Internet] [Pošta]