[pošta]             Internet pomáhá proti dlužníkům


    Bolavým místem tuzemských podniků jsou jejich vysoké dluhy. Mnohé se dostávají i do druhotné platební neschopnosti. Hospodářská komora začala na internetu zveřejňovat informace o platební kázni českých podnikatelů a burzu pohledávek. Služba má pomoci solidním podnikatelům aktivně se chránit před těmi, kteří své závazky nedodržují. V sousedním Německu mají podobné "černé listiny" k dispozici oblastní hospodářské komory, kam si podnikatelé zvykli pravidelně zajít na kávu a současně se informovat. Systém umožňuje i řešení pohledávek relativně menšího objemu, které nebývají pro standardní vymáhací činnost "zajímavé".

   Zdroj: Sv. Slovo, 4.1.99, (rp)

Neplatiči v G+K
   Časopis Zeměměřič chce přispět k platební disciplíně v našem oboru a zřizuje "černé stránky" na svém web serveru. Některé stavební, ale i jiné firmy chronicky neplatí a raději často střídají své subdodavatele.
   I naše firma má špatné zkušenosti s neplatiči. Jednomu pražskému kartografickému nakladatelství jsme loni pomáhali s výrobou tří knižních průvodců. Zaplacení našich faktur jsme se však nedočkali. Prý si to naše redakce může u firmy "odbydlet" v nájmu (v srpnu ´98 se jednalo o více než 100 000 Kč). Takto úvěrovat se nám dotyčnou firmu nechtělo. Navíc jsme si sami u zakázky hradili pomocné práce (skeny, nátisky...), odvedli DPH atd. Zvažovali jsme i podání návrhu na konkurz (známe i další věřitele), ale nestalo se tak. Nebyl na to čas.
   Myslíme si, že stránka mnohé z vás zaújme a zvyknete si na ni pravidelně chodit "na kávu".
  (rp)


Z časopisu Zeměměřič č. 4/99         [Geodezie]     [Server]