geoinvest2.jpg - 5266 Bytes [pošta]             Trimble opět v plném lesku

    Nedávno oznámené výsledky za první čtvrtletí vrací firmu Trimble do oblasti zisku, neboť příjmy se oproti předcházejícímu čtvrtletí zvýšily o 13%. Trimble v loňském roce prodělal ozdravnou kúru, značně zeštíhlel a změnil organizační strukturu i obsazení vedoucích postů. Pro letošní rok přišel v oblasti GPS (a nejen GPS) systémů pro geodézii a sběr dat do GIS hned s několika trumfy, na kterých staví úspěchy své obchodní politiky. pathfinder.jpg - 6083 Bytes

  V oblasti sběru dat do GIS je třeba na prvním místě jmenovat stále populárnější Pathfinder ProXRS, modifikaci u nás již velmi dobře známého a rozšířeného Pathfinder ProXR, využívaného mnoha společnostmi zabývajícími se pracemi s geografickými informacemi (vlastníky produktovodů počínaje a okresními úřady konče). Pathfinder ProXRS je špičkovým přijímačem této kategorie umožňujícím dosahovat volitelně centimetrové, decimetrové či submetrové přesnosti a s prakticky neomezenými možnostmi využití knihoven prvků a atributů. Práce s ním je díky univerzálnímu polnímu záznamníku TSC1 velmi jednoduchá a vzhledem k velkému grafickému displeji, systému ikonek a logicky navazujících menu v maximální míře intuitivní. Komfort dále zvyšuje zpracovatelský software, který umožňuje efektivní přípravu sběru dat ještě před měřením, tvorbu knihoven, úpravu a zobrazení dat na digitálních mapách, transformaci do uživatelských souřadných systémů a export ve všech běžných GIS/CAD formátech. S pomocí připojeného notebooku s digitální podkladovou mapou a softwaru ASPEN lze elegantně a přesně mapovat přímo v terénu. Schopnost přijímače pracovat v lesních porostech je, stejně jako u jeho předchůdců této řady, známou samozřejmostí. Jedinečnou vlastností tohoto přijímače je však možnost příjmu a zpracování DGPS korekcí celosvětových družicových DGPS systémů OmniSTAR, LandStar, a to bez jakéhokoliv přídavného zařízení. Díky tomu dosáhneme submetrové přesnosti v reálném čase prakticky kdekoliv na světě, a to při několikasekundovém měření. Uvědomíme-li si, že se obejdeme bez jakékoliv referenční stanice, pochopíme, že jde o obrovskou výhodu, zvláště nyní, kdy OmniSTAR přichází s novou výhodnější cenovou strukturou a dokonalejší nabídkou služeb. To však stále není vše. K Pathfindrům lze připojit laserové dálkoměry a elektronické kompasy několika světových výrobců. Nejznámější jsou výrobky Impulse a MapStar firmy Laser Technology. Do paměti přijímače tak lze s tímto přídavným zařízením jednoduše ukládat i souřadnice těch objektů, kde přímé měření GPS je z různých důvodů nemožné.
trimble4700.jpg - 5812 Bytes

   V oblasti geodetických GPS systémů je třeba upozornit především na totální stanici Trimble 4700. Jde o nejmodernější geodetický GPS systém, který nalézá široké uplatnění v celém spektru přesných geodetických prací (výjimkou je snad pouze měření pod zemí) včetně bezkonkurenčně rychlého vytyčování, avšak také tvorby a údržby GIS. Totální stanice 4700 jsou jedinečné díky své přesnosti, spolehlivosti, bohatosti softwarové a firmwarové výbavy, rychlosti inicializací a vlastního měření a zpracování, jednoduché obsluze, minimální váze (1,2 kg) a mimořádně příznivé ceně. Stejně jako přijímače řady Pathfinder jsou i tyto stanice vybaveny polním záznamníkem TSC1 nové generace, jehož paměť je neomezeně rozšiřitelná standardními PC kartami. Možnost využití všech měřických technologií je samozřejmostí, přičemž spolehlivost OTF (on-the-fly) inicializací pro RTK měření (kinematické měření v reálném čase) je 99.9%/<1min. Totální stanice jsou dodávány se zcela novým CAD orientovaným zpracovatelským softwarem Trimble Survey Office, který kromě přesného zpracování umí např. ukládat data v databázovém formátu Microsoft Access, podporuje kartografické zpracování projektů, tvorbu digitálních modelů terénu apod., a to samozřejmě přímo v S-JTSK (osvědčený geodetický software GPSurvey je ovšem rovněž součástí dodávky, takže zákazník má na vybranou).
Tts500.jpg - 8473 Bytes

   Za povšimnutí však rozhodně stojí rovněž optické totální stanice Trimble TTS500, naprostá novinka ve výrobním programu Trimble. Jejich parametry a stoprocentní kompatibilita s GPS systémy je řadí mezi favority v oblasti totálních stanic. Jde totiž o vteřinové totální stanice, které jsou díky pulsnímu laseru schopny měřit do 6 000 m na 1 odrazný hranol a do 60 až 250 m bezodrazně podle stupně odrazivosti povrchu (matná černá - bílá). Každý praktik si jistě dokáže představit, jak by takové možnosti urychlily jeho práce. I ostatní parametry jsou špičkové - např. celková váha 4.8 kg, LithiumIon baterie na 16 hodin nepřerušené práce. Neméně důležité však je, že optické totální stanice TTS500 jsou stoprocentně kompatibilní s Trimble GPS systémy (4700), a to jednak díky univerzálnímu záznamníku TSC1 s identickým firmwarem a jednak díky univerzálnímu zpracovatelskému softwaru Trimble Survey Office. Trimble tak zavedením těchto totálních stanic do svého výrobního programu přijal výzvu konkurence a zákazník má možnost integrací optické a GPS totální stanice pracovat s nejuniverzálnějším a nejproduktivnějším geodetickým systémem současnosti.

  Ing. David Jindra


Z časopisu Zeměměřič č. 5/99         [GPS]     [Geodezie]     [Server]