[Home Page]            
       Mapy mezi knihami

            V polovině května 2001 pražské Výstaviště vítalo milovníky knih na již tradičním veletrhu Svět knihy. Ani letos mezi vystavovateli nechybělo deset nejvýznamnějších hráčů na českém a slovenském trhu - vydavatelů a distributorů map, atlasů a průvodců (uspořádáni abecedně, ne podle významu) - B.A.T. Program, Freytag & Berndt, GeoClub, Geodézie ČS, Kartografie Praha, Mairs G. V., SHOCart, Stiefel, VKÚ Harmanec a Žaket.

            Největší firmy připravují nejdůležitější novinky pro dva obchodní vrcholy ročně - pro letní turistickou sezonu (prezentováno hlavně na tomto veletrhu) a pro vánoční trh (často tyto novinky vystavují na říjnovém frankfurtském knižním veletrhu).

           Kartografie Praha překvapila zajímavým atlasem pro volný čas v ČR (viz dále). SHOCart představil nový autoatlas ČR 1 : 200 000 (viz dále), tentokrát v menším formátu než loni (blízký formátu A5). Mě osobně víc zaujala "outdoorová" mapa Posázaví, která na jednom listu papíru sdružuje informace pro většinu aktivit pod širým nebem (pěší, cyklo-, moto- a vodní turistika...). Nejvíc novinek bylo k vidění na stánku u nás se zabydlující firmy Mairs G. V., kterou většinou známe pod značkou MARCO POLO. Ambiciózním projektem průvodců po Čechách, Moravě a Slezsku chce ve spolupráci s nakladatelstvím Soukup & David pokrýt 34 svazky celou republiku (viz dále).

            Mapy a atlasy byly k vidění i jinde. Nešlo přehlédnout monumentální autoatlas nakladatelství Reader's Digest. V jedné knize za víc než tisíc korun si můžete pořídit autoatlas ČR 1 : 200 000 a automapy Evropy v měřítkách 1 : 4 000 000 a 1 : 1 000 000. Podklady dodaly Geodézie ČS (ČR) a Hallwag (Evropa). Mapy doplňují rejstříky sídel a mnoho různých textů pro motoristy.

            Během veletrhu vyhlásila kartografická společnost mapou roku 2000 edici cykloturistických map 1 : 75 000 (SHOCart) a GeoBázi (Geodézie ČS). Na snímku nahoře jsou představitelé oceněných firem - vlevo J. Müller z Geodézie ČS, vpravo B. Háj z SHOCartu .

mapa roku.jpg (45449 bytes)
Obr. 1 Mapa roku

            Zaslechl jsem rozhovor dvou vydavatelů, ve kterém si navzájem stěžovali, jak je stále obtížnější přicházet s neokoukanými novinkami. Snad je invence neopustí! Za rok to budeme moci opět posoudit.

PLÁNY MĚST

Praha a okolí, velký městský atlas, 1 : 20 000, Mairs Geographischer Verlag, Praha, 2001, 1. vyd., formát 21,5 x 29,4 cm, 96 stran, spirála, cena 199 Kč.

             Pod značkou MARCO POLO vyšel letos v květnu poprvé tak rozsáhlý atlas Prahy ve formátu A4. Pamětníci si učitě vzpomenou na jeho předchůdce, který byl poprvé vydán v roce 1993 pod značkou GeoCenter a později GeoMedia. Nový atlas svého předchůdce plně nahrazuje. Liší se od něj hlavně menším rozsahem zobrazeného území (asi o 20 %) a je zpracován ve značkovém klíči s růžovou nosnou barvou použitou pro polohopis. Díky tomu patří k nejpřehlednějším atlasům Prahy na trhu. Kromě hlavního města obsahuje dvou- a jednostránkové plány sedmi středočeských měst: Benešov, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Mladá Boleslav, Poděbrady a Slaný. Zajímavá je mapa pražských hypermarketů a mapa městské hromadné dopravy. Rejstřík ulic všech zobrazených sídel o rozsahu více než 10 000 hesel uzavírá publikaci na 21 stranách.

praha a okoli.jpg (30557 bytes)

MAPY A ATLASY PRO TURISTIKU A SPORT

Česká republika, Atlas pro volný čas, Kartografie Praha, 2001, 1. vyd., formát 21 x 29,7 cm (A4), spirála, 116 stran, cena 289 Kč.

            Netradiční atlas kombinuje mapy v různých měřítkách, fotografie a text, aby uživatele provedl po turistických pamětihodnostech, zajímavostech a službách v ČR. Obsah je rozdělen do 31 tematických okruhů. Užitečné informace zde najdou milovníci přírody (jeskyně, ZOO, botanické zahrady), sportu (lyžařská střediska, horolezecké terény, jezdecké areály, golfová hřiště, aquaparky), turistických zajímavostí (rozhledny, hvězdárny, hrady a zámky, muzea a galerie) atd. Autoři se snažili být co najaktuálnější a nejobsáhlejší, přesto každé vydané dílo ode dne vydání rychle zastarává. Proto je cenné uvedení internetových adres, kde je často možné získat novější a možná kompletnější informace. Atlas uzavírá automapa ČR 1 : 500 000 na 9 stranách s rejstříkem sídel. volny cas.jpg (24346 bytes)

Česká republika, PODZEMÍ, B.A.T. Program, Rožnov pod Radhoštěm, 2001, 1. vyd., formát 64 x 45 cm, po složení 10,7 x 22,5 cm, cena 45 Kč.

            Valašská královská kartografická společnost (tak se rožnovské nakladatelství začalo prezentovat v tiráži svých produktů) se zaměřila na vydávání přehledných map ČR s různou tematikou. Kromě dosud nejúspěšnějšího titulu - Rozhledny, v minulosti vyšly například Židovské památky, Mosty, Církevní památky aj. Nejnovější dílo mapuje podzemní prostory přírodního původu i prostory vzniklé lidskou činností, například: jeskyně, historická městská, hornická a pevnostní (kasematy) podzemí, katakomby, vinné, hradní, zámecké a klášterní sklepy. Celkem jsem napočítal 105 různých podzemních prostor uvedených na mapě a v textech, která je zpracována svébytným způsobem, typickým pro toto vydavatelství.

podzemi.jpg (13319 bytes)

AUTOMAPY A AUTOATLASY

Česko, 1 : 200 000, SHOCart, Zádveřice, 2001, 1. vyd., formát 17,3 x 21 cm, 164 stran, skrytá spirála, cena 189 Kč.

            Přesně před rokem jsem na těchto stránkách popsal "většího bratra" tohoto auto atlasu. Letos zádveřičtí rozřezali automapu ČR 1 : 200 000 na menší "ápětkový" formát. Řešili tím dvě problematické vlastnosti předešlého atlasu: jednak místy nelogický klad listů a hůře čitelné písmo použité pro popis sídel. První nedostatek se jim podařilo napravit a navíc je menší formát skladnější a má u nás méně konkurence. Rozšířené a kulatější fonty použité pro popis sídel jsou ale díky uvolňování každého písmene, sytosti stínovaného terénu a podtisku méně čitelné. Je zvláštní, že turistické mapy 1 : 100 000 SHOCartu vydané v roce 2000 touto nectností téměř netrpí. autoatlas.jpg (16455 bytes)

TURISTICKÉ PRŮVODCE

2 - Šumava, průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku, Soukup & David ve spolupráci s Mairs Geographischer Verlag, 2001, 1. vyd., formát 11,6 x 16,3 cm, 184 stran, cena 169 Kč.

            Nakladatelství Soukup & David je u nás již téměř 10 let synonymem kvalitních černobílých levných průvodců v zelené obálce. Letos se zakouslo do pořádného krajíce - vydalo první čtyři tituly z řady barevných průvodců, které by 34 svazky měly pokrýt celé území ČR. Všechny průvodce mají jednotnou strukturu výraznou grafickou úpravu s více než 100 barevnými fotografiemi. Na několika stranách je celá oblast nejdříve představena, potom čtenář dostane několik typů na zajímavý výlet. Jádrem publikace je abecedně řazená místopisná část s velkým množstvím zajímavostí a pozoruhodností v regionu. Každé heslo je opatřeno jednou, dvěma nebo třemi hvězdičkami. Tříhvězdičkové heslo by si návštěvník neměl nechat ujít. Textovou část uzavírají praktické informace včetně kontaktů na ubytování, seznamů informačních center a otevíracích dob hradů, zámků a muzeí. Průvodce uzavírá turistický atlas zpravidla v měřítku 1 : 100 000 od firmy SHOCart. Kromě Šumavy letos vyšly také Západočeské lázně, Beskydy a Jizerské hory.

sumava.jpg (12946 bytes)

J. Kanis

Foto P. Skála

                    vyvěšeno červenec 2001


Z časopisu Zeměměřič č. 6+7/2001
[Server] [Kartografie] [Pošta]