[Home Page]

Technologické novinky firmy Trimble aneb co přináší Trimble Toolbox
Zephyr GPS anténa

Spojením společností Trimble a Spectra Precision vznikla největší výzkumná a vývojová kapacita v oblasti měřických technologií a přístrojů pro geodezii. Toto bylo provedeno s cílem integrovat to nejlepší, co obě společnosti na špičce technického vývoje nabízely. Vznikl kompletní integrovaný soubor vzájemně kompatibilních geodetických přístrojů, který byl nazván Trimble Toolbox.

Součástí Trimble Toolbox jsou špičkové totální stanice řad 3000, 5600 s unikátním dálkoměrem měřícím až 600 m bez použití hranolu, digitální nivelační přístroje DiNi, profesionální softwarové balíky pro zpracování, export a další využití geodetických dat, několik typů univerzálních řídících jednotek a samozřejmě GPS.

V rámci Trimble Toolbox byla představena zcela nová řada GPS systémů 5700. Je vybavena mnoha unikátními technickými novinkami. Na první pohled zaujme pevná, vodotěsná, nárazuvzdorná a přitom neuvěřitelně lehká magneziová konstrukce, výběr mnoha variant ukládání a přenosu dat včetně podpory datového přenosu GSM, mimořádně nízká spotřeba energie 2,5 W, nový typ GPS čipu - Maxwell 4 Custom Survey GPS Chip (nejrychlejší a nejrobustnější GPS procesor současnosti), nová konstrukce radiových antén eRTK (dosah RTK se zvyšuje na 10 km). Převratnou novinkou, kterou Trimble vybavuje od letošního roku své GPS systémy, je Zephyr GPS anténa. Antény jsou bezesporu mimořádně důležitou součástí GPS systémů, které mohou rozhodující měrou ovlivnit kvalitu a přesnost výsledků.

Zephyr GPS anténa a Zephyr Geodetic GPS anténa (se stínícím talířem) jsou GPS antény zcela nové konstrukce. Díky patentované konstrukci s mnoha vstupními body se podařilo snížit variace fázového centra pod 1 mm. Antény mají zisk 50 dB a skvěle se chovají v obtížných podmínkách, vykazují dokonce obecně některé lepší charakteristiky a příjem signálu ze satelitů nízko nad horizontem než choke-ring antény. Dlouhodobá měření a testování přesnosti a opakovatelnosti prokázala, že i přesností vyjádřenou středními chybami v jednotlivých souřadnicových složkách, se tyto antény vyrovnají choke-ring anténám. Přitom jsou kompaktní a velmi lehké - 0,5 kg. Nová Trimble StealthTM technologie přispěla k naprosté minimalizaci vlivů vícecestného šíření signálu (multipath). Stínící talíř je zhotoven z podobného materiálu, jaký je použit u neviditelných bombardérů, a tak jako plášť těchto bombardérů eliminuje radarové signály, působí podobně stínící talíř antény proti falešným odrazům. Kovové a choke-ring talíře jsou rozměrově závislé na délce nosné vlny signálu, ale Trimble Stealth konstrukce je frekvenčně nezávislá, a tudíž na rozdíl od jiných již připravená na budoucí L5 frekvenci, stejně jako na WAAS/EGNOS rozšíření.

Zájemcům o detailní popis předností a použité technologie rádi zašleme podrobné informace.

Ing. David Jindra, CSc.
Ing. Tomáš Honč

Reklamní článek firmy:
GEOTRONICS Praha, s.r.o.
V Hodkovičkách 15, 147 00 Praha 4
tel.: 02/44 40 02 88, tel./fax: 02/402 51 23
e-mail: geotronics@ini.cz

vyvěšeno: 3.září 2001


Z časopisu Zeměměřič č. 8+9/2001
[Server] [GPS] [Pošta]