Čas od času se setkáváme s problémem závaznosti výměry parcely podle údaje KN nebo některého z jeho předchůdců. Dochází dokonce k situacím, kdy vlastník pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci KN, tj. pozemku, jehož hranice nejsou v terénu patrné, neboť pozemek byl v dřívějších dobách sloučen do většího půdního celku, objedná u podnikatelského zeměměřického subjektu vytyčení hranic pozemku pro jeho fyzické obnovení a přitom požaduje, aby výměra pozemku odpovídala zcela přesně výměře parcely podle kupní smlouvy, kterou uzavřel kdysi dávno někdo z jeho prapředků, tedy výměry podle jejího vyjádření v některé z předchozích pozemkových evidencí.
Vytvoření pozemku o požadované výměře není neobvyklý požadavek. K této situaci dochází např. při parcelaci většího pozemku na stavební místa pro výstavbu rodinných domků zpracované tak, aby každý z nově vytvářených pozemků měl stejnou nebo jinou, ale předem určenou výměru. To však nemá nic společného s vytyčením hranic pozemku podle jeho zobrazení v mapě předchozí pozemkové evidence. Situaci, kdy po vytyčení hranic pozemku vedeného v některých dřívějších pozemkových evidencích a následném vyhotovení GP jako součásti listiny sloužící k provedení zápisu do KN, je v části Výkaz dosavadního a nového stavu údajů KN výměra parcely v novém stavu KN naprosto totožná s výměrou původní parcely, uvedenou v Porovnání, se stavem evidence právních vztahů, nelze sice teoreticky vyloučit, je však velmi nepravděpodobná. Jedním ze souhrnu různých příčin rozdílů je m.j. způsob zaměření, který je v současné době diametrálně odlišný od způsobu používaného při tvorbě původní sáhové mapy.
Pokud tedy zeměměřič vyhoví požadavku objednatele a po úvodním orientačním vytyčení hranic původního pozemku "odvodí" geometrické a polohové určení pozemku z jeho dřívější evidované výměry nebo je alespoň upraví tak, aby výměra takto "vytyčeného" pozemku odpovídala zadání, dopustí se nejenom technické zvrácenosti, ale poruší hned několik právních předpisů.
Dispozice s pozemkem je dispozicí s nemovitou věcí ve smyslu právním. Definici nemovitosti uvádí § 119 odst. 2 občanského zákoníku, podle kterého je nemovitostí pozemek a stavba spojená se zemí pevným základem. Pro účely katastrálního zákona č. 344/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, upřesňuje pojem pozemku a parcely ustanovení § 27 katastrálního zákona takto:
Pro účely tohoto zákona se rozumí
K mnohým výše popsaným problémům dochází z nepochopení závaznosti údajů KN, především ve vztahu k výměře pozemku. Proberme si tedy pozici výměry pozemku, jak byla uplatňována v posledních pozemkových evidencích.
Zákon ze dne 16. prosince 1927 č. 177/1927 Sb. z. a n., o pozemkovém katastru a jeho vedení (katastrální zákon), se o výměře parcely zmiňuje v několika ustanoveních, avšak nikde neuvádí výměru parcely jako závazný údaj pozemkového katastru. Zákon se vůbec závazností svých údajů nezabývá, ale z dikce některých dalších ustanovení zákona lze dovodit, že upřednostňoval geometrické zobrazení před doplňkovými údaji (viz např. jeho § 2, § 5 a zvl. § 17: Výměra parcel jest v míře metrické vyjádřený plošný obsah průmětu pozemku na ploše, stanovené pro zobrazení Československé republiky).
Ani vládní nařízení ze dne 23. května 1930 č. 64/1930 Sb. z. a n., jímž se částečně provádějí některé hlavy zákona č. 177/1927 Sb. z. a n., se závazností údajů nezabývá. Pouze v § 20 se nařízení zmiňuje o výměře parcel v pozemkovém katastru jako o údaji vykazovaném v hektarech, arech a čtverečních metrech, jejíž výpočet se zaokrouhluje na celé čtvereční metry. Oba zmíněné předpisy - zákon č. 177/1927 a vládní nařízení č. 64/1930 Sb. z. a n. - byly zrušeny zákonem č. 46/1971 Sb., o geodezii a kartografii.
Technický nástupce pozemkového katastru - evidence nemovitostí - vznikla zákonem č. 22/1964 Sb. V § 6 zákona se uvádí, že údaje evidence nemovitostí jsou závazné pro plánování a řízení zemědělské výroby. Nejsou tedy závazné pro právní úkony, neboť podle téhož § 6 jsou pouze podkladem pro sepisování smluv a jiných listin. O výměře jako závazném údaji evidence nemovitostí se zmiňuje § 8 prováděcí vyhlášky č. 23/1964 Sb., je však nutno mít na paměti charakter závaznosti podle zmíněného § 6 zákona č. 22/1964 Sb. jakožto předpisu vyšší právní síly. Zákon č. 22/1964 Sb. a vyhláška č. 23/1964 Sb. byly zrušeny zákonem č. 344/1992 Sb.
Nejlépe je závaznost údajů definována v § 20 dnes platného zákona č. 344/1992 Sb., o KN ČR (katastrální zákon), v platném znění, takto: Údaje katastru, a to parcelní číslo, geometrické určení nemovitosti, název a geometrické určení k. ú., jsou závazné pro právní úkony týkající se nemovitostí vedených v katastru. Výměru pak definuje § 27 písm. g) zákona č. 344/1992 Sb. v platném znění takto: výměrou parcely se rozumí vyjádření plošného obsahu průmětu pozemku do zobrazovací roviny v plošných metrických jednotkách; velikost výměry vyplývá z geometrického určení pozemku a zaokrouhluje se na celé čtvereční metry; výměra parcely je evidována s přesností danou metodami, kterými byla zjištěna; jejím zpřesněním nejsou dotčeny právní vztahy k pozemku.
Souhrnně: Výměra parcely nikdy v naší moderní katastrální historii nebyla závazným údajem, ale pouze údajem odvozeným. V žádném případě ji tedy není možno upřednostňovat před geometrickým a polohovým určením nemovitosti.
Ing. Jan Bumba
vyvěšeno: 6.září 2001
Z časopisu Zeměměřič č. 8+9/2001 | |||