[Home Page]

Geodetický GEOS lídrem kultury v Litoměřicích

Islandským večerem byla v sále hotelu Salva Guarda v Litoměřicích zahájena výstava digitálních fotografií Ing. Františka Janovského, s názvem „ISLANDSKÉ PRÁZDNINY aneb Bez devizového příslibu, výjezdní doložky, víza a podpisu vázacího aktu s STB“. Slavnostní vernisáž za účasti věhlasného fotografa Ladislava Sitenského, starosty Litoměřic pana Mgr. Chlupáče a dalších hostů obohatila poutavým vyprávěním a projekcí Renata Marcolová v pořadu „Island – ostrov mezi kontinenty aneb Když budete hodní, přidám i islandskou pohádku!“ .

Ing. František Janovský je spolumajitelem geodetické firmy GEOS, fanouškem divadla a vášnivým fotografem. Své fotografie pořídil na poznávacím zájezdu v létě roku 2003. Dokumentují zejména jeho pohled na přírodní krásy, ale i na moderní život dnešního ostrova gejzírů, sopek a vodopádů. Celou expozici autor vyhotovil digitálním fotoaparátem Nikon D 100.
"Na svých fotografiích jsem se snažil postihnout vztah nehostinné země a lidí, kteří tam v pro nás drsných podmínkách žijí. O Islandu se hovoří jako o zemi ohně a ledu. Jako geodeta mě zajímala i z pohledu složení krajiny. Část ostrova totiž geologicky patří k americkému a část k evropskému kontinentu. Právě tento fakt způsobuje pro Island typickou zajímavou vulkanickou činnost," vysvětlil, proč právě Island, Janovský.

Ve čtvrtek 18. listopadu 2004 večer zahájil výstavu světoznámý fotograf Ladislav Sitenský. Krátkým projevem k přítomným promluvil také majitel hotelu akad. malíř Jan Grimm a samozřejmě sám autor. Vernisáž navštívilo na sedm desítek hostů. Vystavené fotografie měly mezi přítomnými velký úspěch, autor odpovídal na zvědavé otázky hostů. Expozice fotografií bude v sále hotelu Salva Guarda do 30. listopadu 2004.
Aby však nebylo pouze chváleno, je nutné panu Janovskému připomenout také několik nedostatků: Předně ing. Janovsky je od letošního podzimu externím fotografem redakce časopisu Zeměměřič, takže by se hodilo na výstavě vyvěsit i logo časopisu, který vlastně odborně zašťiťuje jeho amatérské fotografické pokusy. U dvou fotografiií chyběly popisky a dvě fotografie, byť v jiném výřezu (také reprezentativním), byly opakovány i v předsálí. Pokud je ing. Janovský opravdový zeměměřič, jistě by zanesl místa záběrů také do nástěnné mapy Islandu a umocnil tak návštěvníkům expozice komplexní poznávací zážitek. Ostatně mapě chyběl copyright, což by kartografické dílo od zeměměřické firmy také mělo mít. Nebuďme však příliš nároční.
Reputaci pana Janovského zachránilo ochotnické představení 150 let starého divadelního spolku Krakonoš z Vysokého nad Jizerou, který v pátek sehrál Dvojí hru. GEOS zakoupil celé divadlo a lístky daroval svým zaměstnancům, spolupracovníkům, partnerům, úředníkům z katastru a celý balkón byl vyhrazen pro děti z dětských domovů.

GEOS prostě válí a i přes dílčí výtky jej nutno hlasitě pochválit. :-) Radek PETR

Reakce ing. Františka Janovského (22. 11. 2004):
Musím se vyjádřit k článku bulvárního redaktora (asi Ing. Radka Petra) k ubohým osobním útokům na moji osobu, moje umění i aranžérské schopnosti:

a) Logo Zeměměřiče tam bylo, odcizila jej však jedna dívka v domnění, že na jeho rubo je známá titulní stránka, která falešně informovala čtenáře o návštěvě předsedy Středoafrického úřadu zeměměřického a katastrálního na GEOSu Litoměřice. Akad. mal. Jan Grimm tuto dívku na litoměřickém náměstí nedohonil a vymlouval se uboze na to, že mu před rokem dělali čtyřnásobný "bajpás".

b) Ty dvě opakující se fotografie nejsou určeny na výstavu, ale jako dárky mým milenkám k Mikuláši. Přece tam nebudu psát popisku pro koho jsou, měl bych problémy doma a navíc u dalších dvou neobdarovaných milenek!

c) Když jsem vystavoval pouze 17 fotografií Islandu pro současný Svaz spisovatelů, tak to jsem tam mapu dal i s umístěním obrázků. Ale dovolte, 70 fotografií by se na mapu nevešlo!!!

d) Na vystavené mapě nemohl být kopyrajd neb je kradená. Tomu, kdo ji pro mne ukradl jsem ale zaplatil Kč 3.500.-. Takže se osvědčilo ono české "za dobrotu na žebrotu".

e) Ty, kdo nemají rádi katastrální úředníky, zvláště té dámě z Děčína, doporučuji uspořádat divadelní představení a darovat katastrálním úředníkům vstupenky. Spolupráce potom funguje po celý rok na velmi kulturní bázi. Pracovnice katastrálního úřadu nás potom zvou na svá vlastní ochotnická baletní představení, ve kterých tančí jak jim jejich ředitel ing. Babický píská.

f) Divadelnímu spolku není 150 let, je mu 224 let. A to je dost velký rozdíl, který by mohl absolvent vysoké školy v redakci Zeměměřiče pochopit. Dokáže to vypočítat i průměrně inteligentní dítě ze 2. třídy základní školy!

g) Ty děti na balkóně nebyli chovanci místního dětského domova, ale moji levobočci z různých štací, když jsem ještě sloužil jako potulný geodet v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a Sudetech. Jejich matky ovšem nedodržely krásnou ideu mého kamaráda Petra Hapky. Ten tvrdí, že "každé dítě má mít svou matku". Tyhle čůzy se rozhodly, že dítě má mít hlavně svého otce a tak je nahrnuly do děcáku v Litoměřicích. Chtěly jistě pro děti jen to nejlepší. Asi jsem jim v opilosti místo orgasmu sdělil výši svých kont v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, v Sudetech, v NDR, KLDR a na Kubě.

Tak tolik pro zjemnění novinářských bludů! Miloš Zeman měl pravdu!!!
Jinak ovšem fotografem časopisu Zeměměřič i přes drobná nedorozumění zůstávám. Mam totiž rád manželku šéfa!!!
František Janovský

redakce Zeměměřiče

vyvěšeno: 21.11.2004
poslední aktualizace: 22.11.2004
ID článku: 1503
další informace:www.geos.cz
www.zememeric.cz/osobnosti/osobnost.php?ido=35


Z časopisu Zeměměřič č. 04-12
[Server]
Různé
Zajímavosti Z domova
[Pošta]