[Home Page]

Český mapový Google?

Mapový portál Mapy.cz, který patří do skupiny služeb vyhledávacího serveru www.seznam.cz, má nové uživatelské rozhraní. Beta verzi najdete na beta.mapy.cz.

Podobnost čistě náhodná?
Podobně jako Google Local (dříve Google Maps) má možnost přepínat mezi mapami a leteckými snímky. Posun po mapě se provádí tahem kurzoru, mapa se rychle překresluje.

Za serverovou částí Google Maps stojí firma Telcontar [web], takže otázkou je, zda v současnosti lze udělat lepší mapové rozhraní než mají Google Maps. Navíc když porovnáte další prvky na obrazovce, odhadoval bych, že Seznam koupil licenci právě od Telcontaru.

Kdo dodával data?
Letecké snímky pro beta.mapy.cz dodávala firma Geodis Brno, grafiku uliční sítě a další geodata poskytla pražská firma Plan Studio.

Co bude dál v ČR? Vzhledem k tomu, že serverovou technologii Telcontaru vedle Googlu používají v Americe i další mapové servery jako Yahoo!, Ask Jeeves nebo Rand McNally, můžeme očekávat, že se uživatelské rozhraní změní i u dalších mapových portálů, které provozují ostatní vyhledávací servery.

Webové služby, propojte se
Seznam.cz má dobře nastartováno stát se partnerem Googlu. Čistou spekulací prozatím zůstává možnost propojit Google Local a Mapy.cz od Seznamu dohromady.

Představte si, že byste na Google Local hledali ulici v České republice a data, která by se uživateli zobrazila, by byla vytažena z databází Seznamu.

Tím by se výrazně zlepšila úroveň datové základny Googlu, protože lokální firmy jako Seznam mají lepší datovou základnu než jakou může mít v současnosti Google. Ostatně, zkuste si na maps.google.com vyhledat „Praha, Czech Republic“…

Josef Hnojil

vyvěšeno: 03.02.2006
poslední aktualizace: 13.02.2006
ID článku: 1937
další informace: beta.mapy.cz

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel redakce a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 06-01a02
[Server]
GIS
Internet Z domova
[Pošta]