[Home Page]

Geodeti na exkurzi při ražbě pražského metra

Již tento pátek 9. března 2012 proběhne odborná exkurze časopisu Zeměměřič k ražbě pražského metra. Akce je již plně obsazena (max 20 zájemců) a i zápis náhradníků již byl ukončen.

V současné době se pro ražbu tunelů využívají celosvětově převážně dvě tunelovací metody. Jedna z nich, tzv. mechanizovaná se po několika dlouhých letech, ve kterých u ní došlo k překotnému vývoji, vrátila i do ČR. Základem této metody je TBM (Tunnel Boring Maschine), což je ocelové zařízení, na jehož začátku se řezná hlava zavrtává do syrové horniny a na jehož konci (obvykle zhruba po 100 m) je hotový tunel, připravený po osazení technologií k provozu. Pro ražbu dalšího pokračování pražského metra byla zvolena metoda TBM a na ražby byla nasazena dvě TBM. Časopis Zeměměřič ve spolupráci se společností Metrostav a.s., která TBM ražby zajišťuje, organizuje odbornou exkurzi pro své čtenáře k čelbě ražby.
Program začne teoretickou přednáškou na téma ražby tunelu metra a pokračovat bude návštěvou stavby a prohlídkou vlastních TBM.
Podle původního harmonogramu jeden štít TBM mělo být možno vidět v tunelu za provozu a z druhého měla být s největší pravděpodobností vidět řezná hlava, která se "prokousala" skrz stěny ve stanici Veleslavín a v této pozici zůstalo TBM stát.
Původní harmonogram z přípravy exkurze se ale vlivem nedávných mrazů změnil.

Podrobnější informace o místě srazu atd. obdrželi pouze přihlášení zájemci 5.3. emailem. Pro velký zájem se možná bude exkurze časem opakovat, ale je třeba vyčkat, aby alespoň jeden razící štít byl někde poblíž stanice (vlezu do podzemí) a nemuseli se pěšky zdolavat v podzemí velké vzdálenosti atd. O dalším možném termínu budeme informovat předplatitele prostřednictvím časopisu Zeměměřič.

V dubnu však proběhne exkurze do povrchového lomu a hlubinného dolu nedaleko Litvínova s geodetickým automatickým monitoringem svahu Krušných hor (jestli se nesesouvají do lomu). Sledujte www.zememeric.cz/objednavky kde každým dnem zprovozníme přihlašovací systém na tuto exkurzi.

redakce Zeměměřiče

vyvěšeno: 05.03.2012
ID článku: 4128
další informace: www.zememeric.cz/objednavky


Z časopisu Zeměměřič č. 12-03a04
[Server]
Geodézie
Různé Z domova
[Pošta]