Konec roku 1998 byl pro katastrální úřady (KÚ) významným mezníkem. K tomuto datu byla v souladu s resortní koncepcí digitalizace katastru nemovitostí (KN) na území celé ČR dokončena digitalizace souboru popisných informací (SPI) KN, včetně doplnění bonitovaných půdně ekologických jednotek (BPEJ) k parcelám. V současnosti přistupují KÚ k dalšímu důležitému kroku - digitalizaci katastrálních map, která je nutnou podmínkou pro plně digitální KN.
Digitalizaci SPI věnovaly KÚ v letech 1994 až 1998 téměř pětinu svých kapacit. Bez digitalizovaného SPI by nebylo možné uspokojit stále narùstající požadavky na informace z KN a na řízení o vkladech a záznamech do KN. Digitalizace SPI zásadním způsobem přispěla k tomu, že KÚ v celé ČR, kromě několika výjimek, vyřizují drtivou většinu požadavků na informace z KN na počkání, plní a zkracují zákonné lhůty v řízeních o vkladech a záznamech do KN. Na cestě k plně digitálnímu KN ještě resortu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK), do něhož KÚ patří, zbývají dva významné kroky. Jedním je pořízení a zavdení zdokonaleného informačního systému KN (ISKN), který bude schopen zabezpečit vedení rozsáhlých plně digitálních dat KN moderními informačními technologiemi včetně poskytování informací po veřejných datových sítích. ISKN je ve vysokém stavu rozpracovanosti a do praxe bude v souladu s projektem zaveden už v letošním roce. Druhým a posledním krokem, který je nutný pro plně digi-tální KN, je digitalizace souboru geodetických informací (SGI) KN, čili digitalizace katastrálních map (KM). Digitální SGI je nezbytný jak pro KÚ, tak i pro uživatele dat z KN. Umožní používání moderních informačních technologií nezbytných zejména pro informační systémy o území.
Cíle digitalizace SGI
Všichni, kdo s KM pracují, očekávají od digitalizace možnost používání moder-ních informačních technologií, což současné "papírové" mapy neumožňují. Z pohledu KÚ je však hlavním problé-mem současného SGI skutečnost, že KM zobrazují jen méně než 2/3 vlastnických parcel. Chybějí v nich parcely v zemědělských a lesních půdních celcích. Zejména KÚ a zpracovatelé geometrických plánů (GP) tak musí kromě KM pracovat i s mapami dřívějších pozemkových evidencí, v nichž jsou parcely v půdních celcích vedené zatím v KN v tzv. zjednodušené evidenci (ZE) zobrazeny. Hlavním cílem digitalizace SGI ze strany KÚ je proto dosažení stavu, kdy KM bude obsahovat všechny vlastnické parcely a ZE zcela zanikne. Digitalizace je jediná rozumná cesta, jak toho dosáhnout. Z pohledu zpracovatelů a provozovatelů informačních systémů o území je dále podstatné, aby digitalizace odstranila různost forem KM (zobrazovací soustavy, měřítka, značkový klíč). Kritizují proto rozhodnutí ČÚZK používat v závislosti na původu KM pro digitalizovanou mapu buď S-JTSK, Gusterberg nebo Svatý těpán a dvě formy výsledku digitalizace, a to digitální katastrální mapu (DKM) nebo katastrální mapu digitalizovanou (KM-D). Tuto kritiku nelze nevnímat, zejména když uvedená rozhodnutí komplikují práci všem, včetně KÚ, protože argumenty nejsou pro ně přesvědčivé.
Zvolené metody digitalizace
Vyhláška [1] stanovuje pět možných metod digitalizace SGI. Jednotkou digitalizace je katastrální území. Všechny metody zahrnují i doplnění všech parcel zatím vedených v ZE a jejich převod na parcely KN s tím, že ZE v digitalizovaném katastrálním území zanikne. Výsledným SGI je DKM tvořená pro katastrální území grafickým souborem KM a databází souřadnic podrobných bodů, vše v S-JTSK nebo KM-D tvořená pro katastrální území obdobně grafickým souborem KM a databází souřadnic podrobných bodů, avšak v původním souřadnicovém systému digitalizované KM. V databázi bodů je u každého z nich uveden, kromě úplného dvanáctimístného čísla a souřadnic, i kód charakteristiky kvality (kód kvality) podle tabulky:
kód kvality | přednost resp. původ bodu |
3 | mxy = 0.14 m |
4 | mxy = 0.26 m |
5 | mxy = 0.50 m |
6 | mxy = 0.21 m - bod určen digitalizací z mapy v měřítku 1 : 1000 |
7 | mxy = 0.14 m - bod určen digitalizací z mapy v měřítku 1 : 2000 |
8 | bod určen digitalizací z mapy v měřítku 1 : 2880 |
Problematiku lze nejlépe dokumentovat na konkrétních příkladech:
Katastrální území Hlučín v okrese Opava s KM podle Instrukce A z roku 1933:
Katastrální území Kravaře v okrese Opava s KM vyhotovenou v letech 1961 až 1964 technicko-hospodářským mapováním v měřítku 1:2000, v polní trati univerzální fotogrammetrickou metodou z měřítka snímků 1:8500 bez určování souřadnic podrobných bodů, místní tra geodeticky, vše v zobrazovacím systému S-42, v sedmdesátých letech proveden převod do S-JTSK grafickými metodami, všechny číselné výsledky mapování, kromě měřických náčrtů a zápisníků mapování místní tratě skartovány.
I v tomto území, analogicky jako v Hlučíně, je rozdíl pracnosti digitalizace v závislosti na použité technologii až 10 tisíc hodin. |
Vyhláška [1] stanovuje:
Technická i technologická připravenost KÚ
Všechny KÚ jsou vybaveny počítačovými sítěmi LAN pro vedení SPI KN včetně několika pracovních stanic vhodných pro práci s grafickými programy a s grafickými datovými soubory, včetně velkoformátového barevného rastrového ploteru a laserové tiskárny formátu A3. Každý KÚ má nejméně jednu instalaci grafického programu MicroStation s nadstavbou MicroGeos a několik instalací prohlížeče MicroStation Review pro vedení již existujících DKM. Na KÚ I jsou v dostatečném počtu k dispozici programy pro transformaci rastrových souborů. St8vající HW a SW většinou svými parametry ne-stačí pro nový ISKN, a budou proto při jeho zavedení v letošním roce vyměněny. Některé pracovní stanice dosavadního vybavení, případně po doplnění např. o pevné disky nebo větší monitory a také stávající grafický SW, však budou využitelné pro digita-lizaci SGI. Náklady na doplnění HW pro digitalizaci SGI tak budou mini-mální. Resort má k dispozici nabídky na dovybavení KÚ vhodnými grafickými (vektorizačními) programy v ce-nách, které nepřevýší 10 tisíc Kč na jednu instalaci.
Z grafických (vektorizaèních) programů pro zpracování digitálních map je v resortu ČÚZK již téměř 10 let používán program KOKE (verze pro DOS). Po celou dobu byl přizpůsobován a doplňován, takže v současné době je k dispozici verze, která při relativně minimálních nárocích na HW poskytuje velmi efektivní, komplexní a uživatelsky příjemný nástroj pro digitalizaci SGI všemi používanými metodami. Dalším dobře použitelným grafickým programem je MicroStation s nástavbou MicroGeos. Jeho relativními nevýhodami je vyší cena, vyší nároky na HW a zatím méně dokonalé (neúplné) vybavení nástavby pro digitalizaci SGI. K dispozici je i jednoduchý vektorizační program VEKTOR na bázi prohlížeče MicroStation Review a další. Všechny tyto programy umožňují produkovat datové soubory DKM i KM-D v jednotném textovém výměnném formátu.
Lze konstatovat, že
resort ČÚZK je na digitalizaci SGI hardwarově
i programově dobře připraven.
|
Připravenost zaměstnanců KÚ
Pro digitalizaci SGI byli na jednotlivých KÚ z jejich zaměstnanců vybráni ti, kteří mají pro tuto práci nejlepší předpoklady. Většinou mají zeměměřické vzdělání a několikaletou praxi při digitalizaci SPI. Postupně procházejí rekvalifikačními kurzy organizovanými technickoorganizačními odděleními KU I.
Přechod od digitalizace SPI na digitali-zaci SGI jistě vyvolává u zaměstnanců KÚ určité obavy. Průběh rekvalifikačních kurzů i zkušenosti z praxe digitalizace však dokazují, že úkol bude zvládnut dobře.
Možnost uplatnění externích kapacit
Velké zeměměřické firmy se z pochopitelných důvodů ucházejí o zakázky na digitalizaci SGI. Jejich uplatnění v této oblasti je zatím komplikované:
|
Termín dokončení digitalizace
Při nasazení 8 až 10 zaměstnanců na každém KÚ je reálné digitalizaci SGI v celé ČR dokončit v roce 2006 za předpokladu, že v krátké době bude racionalizována technologie přepraco-v8ní na DKM. Zejména bude minima-lizován rozsah měřických prací v terénu a na nutnou míru omezeno pracné určování souřadnic podrobných bodů z hodnot naměřených pro cca 2 milióny GP malého rozsahu.
Termín 2006 je však nutné z hlediska objektivní potřeby plně digitalizovaného KN považovat za nejzazší. Je proto žádoucí jej zkrátit, např. koope-racemi s externími zpracovateli.
Geometrické plány a doplňování změn
Technická stránka spolupráce KÚ se zpracovateli GP by neměla v územích s digitální mapou činit větší potíže. Obě strany si brzo zvyknou na předávání dat v digitální formě ve stanoveném výměnném formátu. Poměrně vážné problémy se však dosud vyskytují v oblasti úpravy určování souřadnic nových podrobných bodů a výměr nových a změněných parcel.
Vyhláška [1] upravuje určování souřadnic a výměr v územích s DKM nedostatečně, nejasně a v některých případech dokonce chybně. Zejména:
|
Je proto žádoucí do doby, než vstoupí v platnost větší počet přepracováním obnovených katastrálních operátů s DKM, vyhlášku [1] v částech upra-vujících problematiku vedení DKM zásadním způsobem přepracovat.
Digitální mapy v ISKN
Spravování plně digitálního KN včetně zabezpečení přístupnosti jeho dat po veřejných datových sítích vyžaduje databázovou organizaci i pro grafická data. Při migraci do ISKN tak budou grafické soubory DKM a KM-D transformovány na soubory databázové. Počítá se s migrací jak grafických souborů DGN (Microstation), tak i souborů VYK (KOKE). KÚ budou v rámci ISKN používat pro aktualizaci DKM a KM-D a pro poskytování informací z nich zcela nové programové prostředky, při čemž bude definován nový výměnný formát grafických dat.
Digitalizace SGI začala
Začátek digitalizace SGI na KÚ je předmětem značného zájmu odborné veřejnosti a také předmětem diskusí a názorových střetů. Důležité je, že digitalizace začala. Na digitální KM netrpělivě čekají KÚ, zeměměřické firmy i uživatelé územně orientovaných informačních systémů. Lze celkem s jistotou čekat, že KÚ zvládnou digitalizaci SGI stejně spolehlivě, jako zvládly digitalizaci SPI. Všechny základní předpoklady jsou prakticky vytvořeny. Stávající nejasnosti a rozpory v technologiích digitalizace a ve-dení digitálních map neohrozí průběh digitalizace, pokud jejich řešení nebu-de zbytečně odkládáno. V zájmu zkrácení termínu dokončení digitalizace SGI je žádoucí hledat cesty, jak využít i externí zpracovatele.
[1] Vyhláška č. 190/1996 Sb., kterou se provádí zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem a zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění vyhlášky č. 179/1998 Sb.
[2] VJAČKA, A. Katastrální úřady se připravují na digitalizaci katastrálních map, GEOINFO 3/98 str. 18 - 22.
[3] Prozatímní návod pro obnovu katastrálního operátu přepracováním souboru geodetických informací a pro jeho vedení, ČÚZKčj. 5238/1998-23 ze dne 21.12.1998.
Použité zkratky:
BPEJ - bonitovaná půdně ekologická jednotka ČÚZK - Český úřad zeměměřický a katastrální DKM - digitální katastrální mapa GP - geometrický plán ISKN - informační systém KN KM - katastrální mapa KM-D - katastrální mapa digitalizovaná KN - katastr nemovitostí KÚ - katastrální úřad MJ - měrná jednotka pro posuzování pracnosti digitalizace SGI; jejich celkový počet v KÚ je dán součtem počtu hektarů výměry KÚ a počtu všech parcel v KÚ (KN + ZE): SGI - soubor geodetických informací KN SPI - soubor popisných informací KN ZE - zjednodušená evidence ZPMZ - záznam podrobného měření změn |
Z časpisu GEOinfo |