Tisková zpráva, 26.dubna 1999:

Spectra Precision zvětšuje svoji sílu s geodetickou divizí Zeiss

Spectra Precision vytvoří společný podnik s Carl Zeiss. Nová společnost převezme aktivity společnosti Zeiss v oblasti geodetických přístrojů pod vedením Spectra Precision.

Společnosti Spectra Precision AB a Carl Zeiss Jena GmbH podepsali Letter of Intent o vytvoření společného podniku pro oblast geodetických přístrojů s předpokládaným začátkem fungování od července/srpna tohoto roku.

Nová společnost převezme veškeré aktivity geodetické divize společnosti Carl Zeiss. Oblast produkce geodetických přístrojů bude plně integrována do stávající organizace Spectra Precision a geodetická divize společnosti Spectra Precision bude provádět marketing a distribuci. Vývoj a výroba bude zajišťována v Danderydu (Švédsko) a v Jeně (Německo).

"Tento vývoj demonstruje naše ambice stát se jedním z největších hráčů na trhu měřických přístrojů," řekl Karl Ramström, ředitel geodetické divize Spectra Precision. "Zvýšení výzkumných a vývojových kapacit, rozšíření nabídky a zvětšení distribuční sítě přinese prospěch našim zákazníkům. Našim cílem je poskytnout kompletní nabídku přístrojů jak u stávajících distributorů Spectra Precision tak i distributorů Zeiss."

"Těší nás spojení dvou společností orientovaných na zákazníka, společností s tradicí v zavádění inovací a zvyšování kvality," poznamenal Dr. Franz-Ferdinand von Falkenhausen, ředitel Carl Zeiss Jena GmbH. "Budoucí růst obchodu s geodetickými přístroji Zeiss vidíme ve spolupráci se Spectra Precision."

Spectra Precision je jedním z vedoucích producentů měřických a navigačních systémů pro stavebnictví, geodézii a zemědělství. V nabídce společnosti nalezneme laserové přístroje pro stavebnictví, systémy řízení zemních a zemědělských strojů, geodetické přístroje a software.

Obchodní obrat společnosti v roce 1998 byl přibližně 200 miliónů amerických dolarů. Společnost zaměstnává 1300 pracovníků v 17 zemích světa. Spectra Precision je zcela vlastněnou součástí Thermo Instrument Systems, Inc. ze skupiny společností Thermo Electron.

Více informací lze nalézt na stránkách:

Divize geodetických systémů Carl Zeiss je součástí Opto-Electronic Systems Business Group společnosti Carl Zeiss Jena GmbH. A současně, společnost Carl Zeiss Jena GmbH je zcela vlastněnou součástí společnosti Carl Zeiss Group, která má sídlo v německém Oberkochenu. Tato nedávno zcela reorganizovaná společnost je předním výrobcem v oblasti optiky a přesného inženýrství. Mezi výrobky nalezneme široké spektrum optických přístrojů a systémů počínaje brýlemi, kontaktními čočkami, dalekohledy, přes objektivy fotoaparátů, chirurgické a speciální mikroskopy, oftalmologické přístroje, až po zařízení pro průmyslovou metrologii a mikrolitografické systémy pro výrobu mikročipů, dalekohledů a družicových zrcadel. V uplynulém fiskálním roce 1997/98 činil obchodní obrat Carl Zeiss Group přibližně 3 miliardy německých marek s více než 13.500 zaměstnanci.

(th)