Systém ARCHIV vznikl jako prostředek pro evidenci grafických digitálních dat katastru nemovitostí, archivovaných v odboru centrálních databází Zeměměřického
úřadu. První verze systému používaná v rezortu ČÚZK
od r. 1995 se zaměřila především na současný stav digitálních grafických podkladů pro tvorbu digitální katastrální mapy. Ze skenovaných map v rastrové formě to jsou:
Ovládání systému je velmi jednoduché a intuitivní. Po startu se automaticky zobrazí přehledka ČR s požadavkem na volbu okresu. Grafická data systému jsou organizována po okresech.
Základní funkce systému jsou:
Zobrazení vybraných informací
Základem je schematické znázornění hranic okresu, obcí a katastrálních území, doplněné o jejich názvy. Průběh hranic je možné zpřesnit. Základní jednotka – katastrální území – je zde vedena jako objekt s řadou popisných informací ve formě atributů. To umožňuje zjednodušit některé operace s grafickými daty (výběry, zvýraznění apod.). Volitelně je možné některé prvky potlačit (např. zobrazit pouze obce a jejich názvy), nebo doplnit o zobrazení kladu mapových listů katastrální mapy (sáhové či dekadické v různých měřítkách) a ZM
1:10 000, 1:50 000. Klad lze zobrazit jako úplný, s ohledem na reálnou existenci mapových listů nebo pouze pro skenované mapy (obr. 1). Systém také podporuje zobrazení informací o postupu prací na ZABAGED 1.
Zvýraznění katastrálních území podle zadané podmínky
Tato funkce umožňuje formou výplně plochy graficky prezentovat katastrální území s určitými vlastnostmi. Výběry jsou prováděny zejména na základě dat z připojených databází (DBF soubory). Základní je již zmíněná databáze SGI vedená na ČÚZK. Lze podle ní např. zvýraznit katastrální území, ve kterých existují (nebo neexistují) vektorové digitální podklady (RES, RPK, DKM nebo KMD s podvolbou pro celé k.ú. nebo jeho část (obr. 1). Uživatelská databáze (také DBF soubor) je nepovinnou součástí, která umožňuje uživateli vést další doplňkové údaje o katastrálních územích ze zájmové oblasti. Po připojení takové databáze lze vytvářet vlastní podmínky pro výběry a složitější výběrové podmínky je možné uložit pro další použití. Systém také vytvoří v protokolu seznam vybraných katastrálních území.
Tisk informací
Tato funkce vypíše do protokolu informace o zvoleném katastrálním území nebo mapovém listu. Zatímco informace o mapovém listu se omezí na měřítko, případně název souboru rastrových dat, tisk informací o katastrálním území využívá všechny tři zmíněné informační zdroje
(atributy objektů, databázi SGI a uživatelskou databázi). Obsah i formát výstupu je řízen uživatelem. Ukázka takového výstupu je součástí obrázku 3.
Hledání vybrané entity
Systém umožní vyhledat katastrální území, obec nebo mapový list v rozsahu zvoleného okresu. Entita se zadává jako text (název k.ú. nebo nomenklatura m.l.), výsledkem je její zobrazení uprostřed grafické plochy aplikace. Katastrální území a obec lze zadat i částí názvu nebo jiným identifikátorem (pracovní číslo k.ú.).
ARCHIV 2 byl vytvořen jako aplikační nadstavba systému KOKEŠ pro MS-Windows. Lze ho provozovat i na prohlížecí verzi, případně na speciálním stejnojmenném klonu systému (ARCHIV) s omezenou funkčností.
ARCHIV 2 využívá standardní grafické rozhraní MS-
Windows a možnost přenosu částí grafických a textových souborů mezi jednotlivými aplikacemi pomocí schránky. Tak byly vytvořeny i přiložené praktické ukázky některých funkcí systému.
Datové soubory systému archiv jsou průběžně udržovány. Systém je využíván nejen v organizacích rezortu ČÚZK, ale je dostupný i pro mimorezortní organizace. Zájem o něj projevují zejména tvůrci informačních systémů, správci inženýrských sítí a větší zeměměřické firmy.
Příklad grafického výběru a výpisu informací:
Katastrální území Boskovice Úplné číslo k.ú. = 370101001 Pracovní číslo k.ú. = 017 Číslo k.ú. podle ČSÚ = 608327 Číslo obce podle ČSÚ = 581372 Výměra k.ú. = 016658884 Pracovní číslo RES = 41 Počet bodů RES = 13813 Počet vět předpisu kresby = 6346 Název k.ú. = BOSKOVICE Druh katastrální mapy = Křovákovo zobrazení - Instrukce A Křovákovo zobrazení - ZMVM Měřítko katastrální mapy = 1:1000 1:2000 Stupeň digitalizace KM = pouze RES v celém KU Prostor pro číselné zaměření změn = stanoven v celém k.ú. Druh mapy pozemkového katastru = Cassini-Soldner; Sv. Štěpán Křovákovo zobrazení - Instrukce A Měřítko mapy pozemkového katastru = 1:1000 1:2000 1:2880 Název skenovaného souboru = BKBOSK01.CIT BKBOSK02.CIT BKBOSK03.CITIng. Jiří Poláček, CSc. (1952)