Ano, opravdu, Jules Verne žil a mnoho jeho fantastických a ve své době neuvěřitelných vizí se časem stalo skutečností. Létáme ve vzduchu, plaveme pod vodou, chodíme po Měsíci a... ...a jakým způsobem určoval tento “snílek“ zeměpisnou polohu také známe. Vždyť určení zeměpisných souřadnic tajuplného ostrova pomohlo zachránit trosečníkům život.
Určování zeměpisné polohy se však radikálně změnilo zavedením GPS – globálního určování polohy. Netušil to Verne, netušili to donedávna mnozí z nás. Vždyť ještě těsně před Listopadem jsme se na fakultě učili o GPS jen velice lapidárně jako o ryze vojenské metodě pomáhající USA prosazovat jejich imperialistické zájmy ve světě.
Dnes se GPS zabydlelo i u nás. Vojenské potřeby doplnila civilní složka o navigaci, sledování vozidel, zemědělství... tedy nejrůznější určování polohy pro rozmanité potřeby s různými stupni přesnosti. GPS se dnes rozlézá do nejrůznějších odvětví lidské činnosti. Zvyšují se i možnosti systému a civilní sektor neustále zlepšuje přesnost určení polohy. Snižují se náklady na pořízení aparatur i na samotné měření. Tedy samé příznivé zprávy. Jak to bude s GPS dál? To se vám pokoušíme přiblížit právě v tomto čísle. Není to sen J. Verna, ale skutečnost a realita. Můžete se o tom přesvědčit 30. 3. na sympoziu o GPS.
Radek Petr
Z časopisu Zeměměřič č. 3/2000 | |||