Nedávno oznámené výsledky za první čtvrtletí vrací firmu Trimble do oblasti zisku, neboť příjmy se oproti předcházejícímu čtvrtletí zvýšily o 13%. Trimble v loňském roce prodělal ozdravnou kúru, značně zeštíhlel a změnil organizační strukturu i obsazení vedoucích postů. Pro letošní rok přišel v oblasti GPS (a nejen GPS) systémů pro geodézii a sběr dat do GIS hned s několika trumfy, na kterých staví úspěchy své obchodní politiky.
V oblasti sběru dat do GIS je třeba na prvním místě jmenovat stále populárnější Pathfinder ProXRS, modifikaci u nás již velmi dobře známého a rozšířeného Pathfinder ProXR, využívaného mnoha společnostmi zabývajícími se pracemi s geografickými informacemi (vlastníky produktovodů počínaje a okresními úřady konče). Pathfinder ProXRS je špičkovým přijímačem této kategorie umožňujícím dosahovat volitelně centimetrové, decimetrové či submetrové přesnosti a s prakticky neomezenými možnostmi využití knihoven prvků a atributů. Práce s ním je díky univerzálnímu polnímu záznamníku TSC1 velmi jednoduchá a vzhledem k velkému grafickému displeji, systému ikonek a logicky navazujících menu v maximální míře intuitivní. Komfort dále zvyšuje zpracovatelský software, který umožňuje efektivní přípravu sběru dat ještě před měřením, tvorbu knihoven, úpravu a zobrazení dat na digitálních mapách, transformaci do uživatelských souřadných systémů a export ve všech běžných GIS/CAD formátech. S pomocí připojeného notebooku s digitální podkladovou mapou a softwaru ASPEN lze elegantně a přesně mapovat přímo v terénu. Schopnost přijímače pracovat v lesních porostech je, stejně jako u jeho předchůdců této řady, známou samozřejmostí. Jedinečnou vlastností tohoto přijímače je však možnost příjmu a zpracování DGPS korekcí celosvětových družicových DGPS systémů OmniSTAR, LandStar, a to bez jakéhokoliv přídavného zařízení. Díky tomu dosáhneme submetrové přesnosti v reálném čase prakticky kdekoliv na světě, a to při několikasekundovém měření. Uvědomíme-li si, že se obejdeme bez jakékoliv referenční stanice, pochopíme, že jde o obrovskou výhodu, zvláště nyní, kdy OmniSTAR přichází s novou výhodnější cenovou strukturou a dokonalejší nabídkou služeb. To však stále není vše. K Pathfindrům lze připojit laserové dálkoměry a elektronické kompasy několika světových výrobců. Nejznámější jsou výrobky Impulse a MapStar firmy Laser Technology. Do paměti přijímače tak lze s tímto přídavným zařízením jednoduše ukládat i souřadnice těch objektů, kde přímé měření GPS je z různých důvodů nemožné.
V oblasti geodetických GPS systémů je třeba upozornit především na totální stanici Trimble 4700. Jde o nejmodernější geodetický GPS systém, který nalézá široké uplatnění v celém spektru přesných geodetických prací (výjimkou je snad pouze měření pod zemí) včetně bezkonkurenčně rychlého vytyčování, avšak také tvorby a údržby GIS. Totální stanice 4700 jsou jedinečné díky své přesnosti, spolehlivosti, bohatosti softwarové a firmwarové výbavy, rychlosti inicializací a vlastního měření a zpracování, jednoduché obsluze, minimální váze (1,2 kg) a mimořádně příznivé ceně. Stejně jako přijímače řady Pathfinder jsou i tyto stanice vybaveny polním záznamníkem TSC1 nové generace, jehož paměť je neomezeně rozšiřitelná standardními PC kartami. Možnost využití všech měřických technologií je samozřejmostí, přičemž spolehlivost OTF (on-the-fly) inicializací pro RTK měření (kinematické měření v reálném čase) je 99.9%/<1min. Totální stanice jsou dodávány se zcela novým CAD orientovaným zpracovatelským softwarem Trimble Survey Office, který kromě přesného zpracování umí např. ukládat data v databázovém formátu Microsoft Access, podporuje kartografické zpracování projektů, tvorbu digitálních modelů terénu apod., a to samozřejmě přímo v S-JTSK (osvědčený geodetický software GPSurvey je ovšem rovněž součástí dodávky, takže zákazník má na vybranou).
Za povšimnutí však rozhodně stojí rovněž optické totální stanice Trimble TTS500, naprostá novinka ve výrobním programu Trimble. Jejich parametry a stoprocentní kompatibilita s GPS systémy je řadí mezi favority v oblasti totálních stanic. Jde totiž o vteřinové totální stanice, které jsou díky pulsnímu laseru schopny měřit do 6 000 m na 1 odrazný hranol a do 60 až 250 m bezodrazně podle stupně odrazivosti povrchu (matná černá - bílá). Každý praktik si jistě dokáže představit, jak by takové možnosti urychlily jeho práce. I ostatní parametry jsou špičkové - např. celková váha 4.8 kg, LithiumIon baterie na 16 hodin nepřerušené práce. Neméně důležité však je, že optické totální stanice TTS500 jsou stoprocentně kompatibilní s Trimble GPS systémy (4700), a to jednak díky univerzálnímu záznamníku TSC1 s identickým firmwarem a jednak díky univerzálnímu zpracovatelskému softwaru Trimble Survey Office. Trimble tak zavedením těchto totálních stanic do svého výrobního programu přijal výzvu konkurence a zákazník má možnost integrací optické a GPS totální stanice pracovat s nejuniverzálnějším a nejproduktivnějším geodetickým systémem současnosti.
Ing. David Jindra