Několik vět s novým "generálním" Kartografie
Ve čtvrtek 19. 7. 2001 nastoupil do Kartografie Praha, a.s., nový ředitel - RNDr. Vít Štěpánek. Je to odborník - geograf, který v podniku před časem již pracoval. S sebou si přivedl dalšího odchovance Kartografie - RNDr. Evu Klímovou, která mimo jiné nedávno působila i v kartografické divizi Geodezie ČS, a.s.
-
Pane doktore, děkuji, že jste si při nástupu do nové funkce udělal čas i na kratičký rozhovor. Mnozí zaměstnanci GKP si Vás pamatují z předlistopadové doby, kdy jste byl kádrováky popotahován za podepsání výzvy Několik vět. Jaké byly Vaše další osudy?
Pracovní poměr v GKP (Geodetický a kartografický podnik - předchůdce Kartografie Praha, a.s.) jsem ukončil na jaře roku 1990. Poté jsem pracoval jako odborný asistent na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a souběžně jsem soukromě podnikal; mými sférami bylo překladatelství a mana- gement cestovního ruchu. Nicméně v mém pracovním životě se misky vah stále více nakláněly na stranu nakladatelských a příbuzných činností; od roku 1995 jsem úzce spolupracoval s encyklopedickým nakladatelstvím DIDEROT, od roku 1998 ve funkci šéfredaktora. A ještě noticku k mé předchozí krátké "kariéře" v GKP: důvod mých tehdejších problémů nebyl v podpisu Několika vět, ale v tom, že tehdejší vedení zjistilo mé úzké kontakty se skupinou protikomunistických aktivistů okolo Dr. Petra Pitharta; celá věc praskla v lednu 1989, kdy jsem byl zadržen Státní bezpečností na Václavském náměstí při tzv. Palachově týdnu a všichni to viděli v televizních zprávách. Pak následovalo několik tvrdých týdnů pro mě; potil jsem se při nich ale podstatně méně, než kádrováci a další šikanisté poté, co jsem se do GKP vrátil po vojně, již ve svobodných podmínkách v březnu 1990. Do smrti nezapomenu na bázlivé obličeje a ponížené otázky mých tehdejších šéfů: "Ale pane kolego, vždyť já jsem se k Vám před rokem, když jste měl ty problémy, v podstatě choval slušně, že mi to dosvědčíte?" To bylo pěkné panoptikum.
-
Kartografie Praha od kupónové privatizace několikrát změnila majitele. Po investičním fondu Brněnských veletrhů a slovenské bance J+T, ovládla Kartografii skupina kolem JUDr. Taliána a jeho vydavatelství učebnic FORTUNA. Jaké jsou majetkové poměry nyní?
Dominantním akcionářem je skupina, kterou jste jmenoval. Vlastnické poměry ve firmě jsou nyní přehledné a transparentní a zájmem hlavního vlastníka je skutečný rozvoj Kartografie.
-
Jak jsou na tom drobní akcionáři? Kartografie prý vydává pro své akcionáře i grafické akcie, které si mohou "DIKové" vyzvednout.
V nedávné minulosti došlo ke změně podoby akcií ze zaknihovaných na listinné. Ty akcie, které akcionáři nebyly ve lhůtě vyzvednuty, má nyní v držení Kartografie Praha, a.s.; s těmito akciemi však nejsou spojena hlasovací práva. Akcionáři mají právo na výtěžek z prodeje po odečtení pohledávky.
-
V minulosti byla prý Kartografie tunelována. V jakém stavu jste ji převzal Vy?
Nevím přesně, co se zde myslí pod pojmem "tunelování"; každý člověk si pod tím představuje něco jiného. Pravda je, že při revizích smluv jsem i v krátké době od mého nástupu narazil na takové, jejichž dikce je pro Kartografii podivuhodně nevýhodná. Odešli nám, bohužel, také někteří schopní lidé, a to do společností, které byly iniciálně s Kartografií spřízněny. Přesto je současná Kartografie podnikem s dobrou tradicí a řadou obsahově kvalitních i obchodně úspěšných titulů. Víme ovšem dobře, že musíme náš výrobní program rozšířit a vrátit se do segmentů, které Kartografie v nedávné minulosti téměř opustila.
-
Znám Vás jako sportovce, který jezdí do práce na kole. Jezdíte i do Kartografie? Mapy jakých vydavatelů jste si oblíbil?
Na kole jezdím i do práce, byť ne každý den. Já jsem sice pravověrným vyznavačem silničních bicyklů, nicméně letos jsme v rodině pořídili horská kola a k cestám do práce využívám právě jej - na "horáku" mě pražská dlažba či nějaký ten obrubník nerozhází. Kolo je v Praze nejrychlejší dopravní prostředek, z mého bydliště na Praze 5 mi to do Kartografie trvá sotva 20 minut a ještě se přitom projedu po Karlově mostě. Mapy preferuji samozřejmě modrožluté.
-
Na jaký ediční plán se můžeme těšit? Dojde příchodem Vás a RNDr. Klímové (odbornice na školní kartografii) k nějakým změnám?
Ano, jak jsem již zmínil, dojde k rozšíření nabídky titulů. Chceme se razantně vrátit na trh turistických map Česka a také pracujeme na projektu digitálního mapového podkladu světa. Školní kartografie je tradičním úspěšným segmentem našeho výrobního programu, v každém případě jej budeme i nadále preferovat.
-
Vydavatelství se mělo stěhovat do tiskárny Libertas a zvažoval se pronájem či prodej celé budovy. Bude se po reorganizaci Kartografie Praha dál prohánět vítr v historické budově na Letné?
Kartografie se bude stěhovat do samého centra Prahy, do Ostrovní ulice, a to již na podzim tohoto roku, kdy opustíme naše současné působiště, budovu v ulici Františka Křížka. Prodávat ji nebudeme, pronajímat ano (to se ostatně částečně děje již teď). Pokud narážíte na skutečnost, že v současnosti je zde řada prostor nevyužitých, tak je to pravda; budu hledět, abychom provoz této budovy výrazně zhospodárnili.
Přejeme mnoho úspěchů ve Vaší nové funkci a děkujeme za rozhovor.
Radek PETR
vyvěšeno: 29.8.2001