V květnu 2024 provedla společnost Acronis rozsáhlý průzkum mezi českými a slovenskými IT partnery, zaměřený na problematiku ochrany firemních dat. Výsledky naznačují, že ačkoli většina podniků již podnikla základní kroky, mnoho z nich stále podceňuje význam komplexních opatření a plánů pro případ kybernetických incidentů.
Podle průzkumu má zavedenou politiku ochrany citlivých dat 61 % dotázaných firem. Přesto jen třetina podniků využívá pojištění kybernetických rizik a pouhých 15 % má detailní plán na zvládání kybernetických útoků.
Digitalizace otevírá cestu rizikům
Rozmach digitalizace, rostoucí závislost na informačních systémech a prudký vývoj umělé inteligence přinášejí nové výzvy v oblasti ochrany dat. S rostoucím množstvím sdílených informací často dochází k jejich přenosu nezabezpečenými kanály, což podnikům přidělává vrásky. Další komplikaci představuje tzv. BYOD trend (Bring Your Own Device), kdy zaměstnanci využívají k přístupu do firemních systémů svá vlastní zařízení, například mobilní telefony.
Firmy proto stále častěji zavádějí postupy, které jejich zaměstnancům určují pravidla manipulace s citlivými informacemi a minimalizují tak riziko úniků.
Klíčová zjištění průzkumu
Z průzkumu vyplynulo několik zásadních postřehů. Jeden, který je ovšem nevyřčený – 100% ochrana dat ve firmách není.
- Politiky ochrany: 61 % podniků má zavedené postupy pro přístup k citlivým datům, 73 % disponuje politikou hesel a 37 % stanovilo pravidla pro používání zařízení.
- Doporučení uživatelům: 75 % respondentů radí neodesílat citlivé informace e-mailem, 64 % doporučuje neukládat je do nešifrovaných cloudů, 60 % varuje před používáním veřejných sítí a 43 % upozorňuje na riziko ukládání dat na soukromá zařízení.
- Reakce na ztrátu telefonu: 67 % respondentů by změnilo přístupové údaje k e-mailům a bankovním účtům, 49 % doporučuje smazat data na dálku, 45 % by lokalizovalo telefon pomocí GPS a kontaktovalo policii.
- Reakce na kybernetické útoky: 89 % podniků by v případě útoku kontaktovalo IT specialistu, 42 % spoléhá na technické prostředky zabezpečení. Jen 15 % má propracovaný plán reakce, přičemž 3 % respondentů již někdy kvůli útoku kontaktovala úřady.
- Pojištění: Až 70 % podniků nevyužívá pojištění kybernetických rizik.
Kybernetická ochrana jako klíčová výzva
„Za více než 20 let působení v oblasti ochrany dat jsme byli svědky výrazného posunu v zabezpečení kritických informací,“ uvedl Štěpán Bínek, manažer prodeje cloudových řešení Acronis ve společnosti ZEBRA SYSTEMS.
„Tento pokrok je zásadní, ale obrana před kybernetickými útoky vyžaduje více než jen zabezpečení dat. Podniky potřebují mít propracovaný plán reakce na incidenty, podpořený integrovanou platformou kybernetické ochrany. Ta by měla zahrnovat zálohování a obnovu dat, ochranu koncových zařízení, zabezpečení e-mailů, prevenci úniku dat a další klíčové funkce,“ dodal Bínek.
Průzkum ukázal, že přestože firmy začínají ochranu dat brát vážně, skutečně efektivní strategie stále chybí. Kybernetické hrozby přitom neustále rostou – a s nimi i potenciální rizika pro podnikání.
Řešení Acronis
Acronis je lídrem v segmentu kybernetické ochrany, která zahrnuje oblasti bezpečí, dostupnosti, soukromí, autenticity a zabezpečení (SAPAS) prostřednictvím inovativních zálohovacích řešení, nástrojů bezpečnosti, disaster recovery a sdílení a synchronizace podnikových dat běžících v prostředí hybridního cloudu: on-premise, v cloudu či v obou prostředích. Díky vylepšeným AI technologiím a blockchainové autentizaci dat chrání Acronis veškerá data ve všech prostředích včetně fyzických, virtuálních, cloudových, mobilních a aplikačních.
Další informace o kybernetické ochraně od Acronisu najdete na webu www.zebra.cz nebo www.acronis.cz.
Společnosti, které vám mohou připravit pojistku kybernetických rizik
Klíčová slova, co byste měli hledat:
- kybernetická rizika a odpovědnost za data
- pojištění kybernetické nehody
- pojištění kybernetické odpovědnosti
- pojištění kybernetické události
- pojištění kybernetický incident