Seminář - Aktuální problémy IG/99

Výuka geodezie v ČR
Doc. Ing. Zdeněk Novák, CSc. a kol.

              Současné možnosti studia zeměměřictví v naší republice se proti minulosti rozšířily a došlo i k určité specializaci. Současně s tímto trendem se zvětšil i počet studentů, studujících dnes na vysokých školách s tímto zaměřením. Zdá se však, že požadavky na zvýšené počty absolventů jsou v současné době uspokojeny. Zeměměřictví je možné studovat na pěti vysokých školách. Proti nedávné minulosti se zvýšil jejich počet o dvě. I počet studentů na zbývajících školách se zvětšil.

Vysoké školy
České vysoké učení technické v Praze
Vysoké učení technické v Brně
Vysoká škola báňská - TU Ostrava
Vojenská akademie v Brně
Západočeská univerzita v Plzni

Střední školy
Střední průmyslová škola zeměměřická v Praze
Střední průmyslová škola stavební v Brně

VYSOKÉ ŠKOLY

České vysoké učení technické v Praze
            Na Stavební fakultě je geodezie a kartografie samostatným oborem. V posledních letech počet přijímaných studentů mírně narůstá na současných 12O. Protože je možné podávat přihlášky na více vysokých školách současně, počet těch, kteří nastupují je asi 100. Tento jev je obecný. Zájem o studium zatím je relativně veliký - zhruba 2,5 násobek.
            Zásadní reforma systému studia po roce 1989 přinesla určité uvolnění.Předepsaná délka studia může být prodloužena až na devět roků. Pravidla pro skládání zkoušek nejsou tak přísná. Výsledky studia jsou kontrolovány tzv. kreditním systémem. K tomu, aby student postoupil do dalšího ročníku, musí z celkového počtu kreditů splnit jenom určitý počet, stanovený studijními předpisy.
            Základní délka studia je pět nebo 5,5 roků podle toho, kdy se zpracovává diplomová práce. Může však dosáhnout až 9 roků. Studium zeměměřictví je od začátku samostatné a nedokončí ho asi 30 % studentů. Organizace, kvalita a zaměření státních závěrečných zkoušek se prakticky nemění. Praktická výuka v terénu (14 týdnů včetně 2 pro diplomovou práci) umožňuje absolventům zařadit se plynule do pracovního procesu po skončení studia. Přístrojové vybavení i vybavení počítačovou popř. grafickou technikou odpovídá současným možnostem národního hospodářství. Pedagogické zatížení odpovídá průměru na fakultě. V zásadě chybí zástupci střední generace.
            Studium je universální a absolventi mohou získat úřední oprávnění 1a, 1b, 1c.
            V posledních dvou ročnících studia je možná specializace v tzv. modulech včetně výběru z volitelných předmětů:

            Bakalářské studium je tříleté asi pro 15 studentů se zaměřením na katastr nemovitostí.

zpět

Vysoké učení technické v Brně
            Na Fakultě stavební je zřízen ústav geodezie. Organizace a podmínky studia jsou obdobné jako v Praze a případné rozdíly nejsou výrazné.
            Na oboru geodezie a kartografie je studium samostatné od začátku studia. Každým rokem se přijímá 100 studentů a do prvního ročníku nastoupí asi 80. Zájem o studium převyšuje 3,2 krát možnosti přijetí. Základní délka studia je pět let. Diplomovou práci je možné obhajovat v příštím školním roce v listopadu, popř. v červnu. Počet týdnů výuk v terénu je 11. Na rozdíl od ČVUT je vytíženost učitelů vyšší. Absolventi mohou získat úřední oprávnění 1a, 1b, 1c.
            V posledním roce studia je možno volit ze tří zaměření:

zpět

Vysoká škola báňská - TU Ostrava
            Na Hornicko-geologické fakultě je institut geodezie a důlního měřictví se studijním oborem inženýrská geodezie. Studium je srovnatelné s Prahou a Brnem, i když rozdíly jsou o něco větší.
            Studium je samostatné od druhého semestru. Počet přijímaných je 40, ale zájem je dvojnásobný. Proto přijímání se provádí formou konkursu. Základní délka studia je pět let a může být prodloužena až na deset. Výuka v terénu je osm týdnů a má se postupně prodlužovat až na 12. Technické vybavení institutu je obdobné jako u obou předcházejících škol. Studium je ukončeno obhajobou diplomové práce a vykonáním státní závěrečné zkoušky. Absolventi splňují základní podmínku pro získání úředního oprávnění 1a, 1b, 1c.
            Mezi třemi výše uvedenými školami existuje úzká spolupráce a výměna zkušeností.
            Se zavedením nového vysokoškolského zákona od 1.1.1999 dojde nejenom ke změnám v systému studia (placení školného při prodloužení studia ap.), ale i k obsahovým změnám.

zpět

Vojenská akademie v Brně
            Na Fakultě vojensko technické druhů vojsk je katedra vojenských informací o území. Studium je zaměřeno na celý obor geodezie a kartografie s aplikací do podmínek Vojenské topografické služby. Počet přijímaných posluchačů je 20 a zájem je až čtyřnásobný. Úbytek je značný kolem 50 %. Studium je dvoustupňové - bakalářské a navazující magisterské. Obě části jsou ukončeny státní závěrečnou zkouškou. Obsah studia je zaměřen na základní teoretické i praktické otázky oboru, tak na jejich aplikaci v technologiích, používaných v topografické službě. Značná pozornost je věnována GIS a jejich aplikacím v AČR. Studenti pravidelně jezdí na praxe k topografické službě. Absolventi mohou získat úřední oprávnění 1a, 1b, 1c, 1d.
            Technické vybavení katedry včetně personálního zabezpečení výuky je na odpovídající úrovni.

zpět

Západočeská univerzita v Plzni
            Na fakultě aplikovaných věd probíhá výuka zeměměřictví ve studijním programu Geomatika. Studium je dosti odlišné od dříve uvedených vysokých škol.
            Původně poměrně malý počet studentů se výrazně zvýšil až na současných 40. Počet zájemců je trojnásobně vyšší. Úbytek je asi 30 %. První ročník je společný a je zaměřen na matematicko- fyzikální vědy. Geomatika zahrnuje disciplíny klasické geodézie. Důraz je kladen na zpracování prostorových informací a vytváření informačních systémů o území.
            Studijní program Geomatika je pětiletý, zakončený státní závěrečnou zkouškou a dělí se na tři zaměření:

            Na výuce se podílí katedra informatiky a výpočetní techniky a katedra kybernetiky FAV. V osnově chybí výuka v terénu. Možnost získání úředního oprávnění je závislá na novele zákona 2OO. Bakalářské studium je zaměřeno na katastr nemovitostí a trvá 7 semestrů.

zpět

STŘEDNÍ ŠKOLY

            Výuka studijního oboru geodezie na středních školách je zajišťována na jedné specializované průmyslové škole zeměměřické a na dalších průmyslových školách stavebních zpravidla v jedné specializované třídě.K tradičním třem školám (Praha, Brno, Duchcov) přibylo dalších sedm: v Českých Budějovicích, Plzni, Liberci, Hradci Králové, Ostravě, Opavě a Lipníku nad Bečvou. Problémem průmyslových škol je nižší úroveň přicházejících žáků podmíněná odchodem schopnějších žáků na víceletá gymnázia a nedostatek nových odborných učebnic.
            Nedostatkem je i to, že na ministerstvu školství není pracovník, který by měl odborný dohled. Ani ČÚZK nemá možnost prostřednictvím ministerstva školství ovlivňovat kvalitu výuky ani počet specializovaných tříd. To je v kompetenci ředitele školy.

Střední průmyslová škola zeměměřická v Praze
            Byla založena v roce 1951. Je to jediná samostatná škola v ČR v uvedeném oboru se zaměřením na geodezii, kartografii a katastr nemovitostí. Velký důraz se klade na praktická cvičení. Počet studentů je asi 8O a zájem o studium je značný. Pedagogický sbor je konsolidovaný, studium je čtyřleté zakončené maturitou. Školu ukončí většina žáků. Vybavení učeben moderní technikou a počítači je na vysoké úrovni (včetně fotogrammetrie) a zhruba odpovídá vysokým školám geodetického zaměření. Nespornou výhodou školy ve velkém městě (Praha, Brno) je široké odborné zázemí včetně vysoké školy.
            Převážná většina studentů je z Prahy a odchází studovat nejčastěji na stavební fakultu.

zpět

Střední průmyslová škola stavební v Brně
            Čtyřleté studium zeměměřictví zakončené maturitou bylo založeno v roce 1951. Počet přijímaných studentů je 30 - 50, zájem je, vzhledem k veliké spádovosti území školy, až dvojnásobný. Proti Praze je úbytek během studia větší.

zpět

Seminář - Aktuální problémy IG/99