Firmy

Roste důraz na nezměnitelnost záloh, říká Zdeněk Bínek

Kybernetické útoky jsou na vzestupu a firmy, které ještě donedávna zálohování podceňovaly, si dnes uvědomují jeho klíčový význam. Jaké chyby podniky nejčastěji dělají? Jak ransomware mění přístup k zabezpečení? A proč se zálohy stávají poslední linií obrany? O tom všem hovoříme se Zdeňkem Bínkem, zakladatelem firmy Zebra Systems, která je v ČR a SR výhradním distributorem řešení Acronis pro kyberbezpečnost.

Jaký byl hlavní impuls pro založení vaší firmy?

Jsem na trhu od roku 1993 a v počátcích jsme se zabývali převážně vývojem aplikací pro něco, co se tehdy nazývalo multimediální výuka, případně computer based learning neboli e-learning. Další oblastí byly systémy pro zpracování obrazu v medicíně. Samotný název Zebra systems vycházel z holografické interferometrie, kdy se vyhodnocují „pruhované“ interferometrické obrazy. K distribuci softwarových produktů v oblasti ochrany, jako je například Acronis, jsme se dostali o něco později.

Personální inzerce na webu Zeměměřiče

Jak se změnil přístup firem k zálohování dat za poslední rok, a teď nyní po ransomwaru ve slovenském katastru?

Přístup firem se mění postupně k lepšímu. Před lety byla řada organizací, které neměly žádné zálohy dat. Dnes si troufám tvrdit, že žádná taková firma neexistuje. Což souvisí také s tím, že provoz každé firmy se stále více digitalizuje a roste závislost na datech, takže každý výpadek má mnohem horší následky než před lety. To vidíme i na zmíněném slovenském katastru, který byl i po 10 dnech od útoku nefunkční.

Jsou v zájmu o zálohování vidět nějaké vlnky po veřejně oznámených kyberútocích?

Každý takový zveřejněný útok určitě zbystří pozornost a obecně zvyšuje zájem o lepší zabezpečení. Často se ale firmy ujišťují, že „něco takového by se nám stát nemohlo“. Až do okamžiku, kdy se jim to opravdu stane a pak je zájem opravdu obrovský. Ne nadarmo se říká, že uživatelé se dělí na dvě skupiny. Na ty, co o data už přišli. Druhá skupina zahrnuje ty, co o data teprve přijdou 🙂

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se firmy při zálohování dopouštějí?

Chyb můžete způsobit celou řadu, například máte všechny kopie dat na jednom místě. Já bych se spíš zaměřil na testování obnovy, protože k čem vám jsou zálohovaná data, když je nedokážete obnovit? Takže častou chybou je absence pravidelných kontrol a testování obnovy, které umožňuje se seznámit s celým procesem obnovy a být připraven na možný incident.

Můžete ze zákulisí popsat situaci, kdy jste doslova zachránili klientovi firmu?

Před mnoha lety byl jeden z našich klientů napaden virem Cryptolocker, který zašifroval důležité soubory a tím znepřístupnil životně důležitá výrobní data. Naštěstí měli nainstalován Acronis, takže administrátor spustil proces obnovy a za 3,5 hodiny byl celý server obnoven a veškerý provoz mohl pokračovat. Jak uvedl tehdy pan ředitel, ve světle ušetřených nákladů na případnou ztrátu dat nebyla o vynaložené investici na zálohovací řešení žádná diskuse. I kdyby službu již nikdy nevyužili, měli ušetřeno na další desítky let jejího používání.

Jaký typ podniků nejvíce využívá vaše služby?

Nejčastěji jsou to podniky, pro které každá hodina odstávky znamená citelné ztráty – typicky výrobní společnosti, automotive, potravinářské firmy, distribuce. Nebo organizace, kde přerušení provozu znamená ohrožení zdraví, jako jsou například zdravotnické organizace.

Hodně zajímavá je ale také oblast profesionálního sportu, který je dnes z velké části postaven na datech, informacích a videích.

Acronis je hodně aktivní zejména v oblasti motorismu, fotbalu, hokeje a dalších sportů. Obecně ale zálohování dnes potřebuje každá organizace, od těch největších přes SMB sektor až po živnostníky.

Koho se zálohování netýká?

Zálohování se týká lidí, co mají počítač, tablet či chytrý telefon, na kterých mají uložené byť jen kontakty či fotografie. Takže se týká úplně všech 🙂

Co lze v oblasti zálohování očekávat v příštích letech?

I když zálohování je již prakticky standardem, vidíme mezery v kybernetické bezpečnosti, která je dnes nutná i pro ochranu dat. A to například z důvodu ransomwarových útoků – takových, jaký se stal na Slovensku v katastru.

Pokud jsem dobře zabezpečen, nezašifrují mi data a nemusím obnovovat ze zálohy. Záloha se dnes bere jako poslední linie obrany, když všechno selže,

Z toho důvodu se útočníci dnes zaměřují nejdříve na zašifrování záloh. Takže už dnes vidíme rostoucí důraz nejen na zabezpečení ostrých dat, ale také na zabezpečení samotných záloh.

Budoucnost ochrany dat bude v kombinaci více vrstev kybernetické bezpečnosti, aby se eliminovaly či alespoň minimalizovaly následky kybernetických útoků.

Existuje nějaká rada pro firmy a instituce, které ještě váhají investovat do zálohovacího softwaru? Kolik stojí zálohování středně velkou firmu měsíčně/ročně?

Nečekat, až o data přijdou, ale proaktivně se připravit na všechny situace. Asi nejefektivnější způsob, jak začít, je objednat si zálohování jako službu od poskytovatele řízených služeb.

Nejsou potřeba žádné kapitálové výdaje, služba funguje okamžitě a s vysokou úrovní zabezpečení. Ceny jsou individuální a vycházejí z potřeb zákazníka – ve většině případů se jedná o částky v řádu nižších tisíců korun měsíčně.


Zdeněk Bínek je zakladatelem firmy Zebra Systems, která je v ČR a SR výhradním distributorem řešení Acronis pro kyberbezpečnost a zálohování.