Jan Švejda a Robin Pflug, kteří se ve firmě Gefos specializují na prodej laserových skenerů značky Leica Geosystems, sdíleli na Facebooku několik fotografií ze skenování podzemních prostor v Praze.
Při výběru skeneru se často přehlíží faktory jako kompaktnost nebo velikost zařízení. Tyto vlastnosti však mohou být klíčové zejména u specifických aplikací.
To platí především pro skenování ve stísněných či obtížně přístupných prostorech, například v šachtách, kolektorech, stokách či kanálech.
V těchto extrémních podmínkách jsou na skener kladeny mimořádné nároky – nízká hmotnost, kompaktní rozměry, rychlá akvizice dat a snadná obsluha. Ideálně by měl skener tyto vlastnosti kombinovat.
Jan Švejda napsal:
Rád bych proto sdílel fotografie z měření stok a kanalizační sítě pomocí 3D skeneru Leica BLK360. Práce v extrémně stísněných a znečištěných prostorech byla skutečnou výzvou. Manipulace byla omezená na minimum, a navíc zde panovalo toxické prostředí, kde by jakákoli chyba mohla mít fatální (fekální) následky.
Díky možnosti spustit skenování tlačítkem přímo na zařízení jsme byli schopni pracovat i v ochranných pomůckách a dvojitých rukavicích, které výrazně omezovaly pohyb. Skener, uložený v pouzdře i s bateriemi, se navíc vešel do vnitřní kapsy pláště, takže nebylo nutné řešit složitý transport.
Doba skenování na jednom místě se pohybuje okolo 30 sekund. Tato rychlost nám umožnila minimalizovat čas strávený v těchto náročných podmínkách.
Na závěr připojuji fotografii výsledného mračna bodů. Detail a kvalita výstupu výrazně převyšují vše, co bylo dosud v podobných podmínkách naměřeno.
zdroj: facebooková stránka firmy Gefos