Firmy

Sokkia se vrací na český a slovenský trh

sokkia-ceska-republika

S Pavlem Bozděchem, ředitelem firmy 3GON Positioning, jsme mluvili o návratu značky Sokkia na český a slovenský trh, značce Nivel System a o podzimní technologické road show, na které budou představeny novinky Sokkia.

Značka Sokkia vždy patřila mezi oblíbené. Přišlo mi ovšem, že po roce 2008, kdy Topcon Sokkii koupil, došlo k útlumu. Jaká je současná situace? Topcon si Sokkii nechává?

Personální inzerce na webu Zeměměřiče

Geodeti v České republice si budou značku Sokkia nebo případně starší název Sokkisha určitě pamatovat. Buď s přístroji sami měřili nebo je viděli u svých kolegů. Koncem devadesátých let byl podíl Sokkie na českém trhu dokonce až třetinový.

Sokkia je téměř nezničitelná, proto i nyní můžete vidět geodety měřící s totálními stanicemi SET2B nebo POWERSET, přestože si je pořídili třeba před dvaceti lety. Zastoupení firmy Sokkia v ČR nám tehdy mohla závidět většina evropských zemí: bylo to přímé zastoupení fírmy v Praze s velmi dobře vybaveným servisním centrem a technickou podporou.

Potom, co Sokkii převzala firma Topcon, skutečně po roce 2008 došlo k úpadku značky Sokkia, a to celosvětově. Obecně nákup firmy za účelem získání technologií je celkem běžná praxe a dělají to prakticky všichni. Sokkia byla v té době technologicky na vrcholu, což byl hlavní důvod pro akvizici. Navíc má značka Sokkia – a vždy měla – ve světě velké jméno, takže důvodem nákupu bylo i získání exkluzivní značky v oboru.

Kupující firma Topcon tak získala klenot, který chtěla využít a rozvinout. Ekonomická krize však plány Topconu zcela překazila. Z velkolepých plánů naráz sešlo a Topcon, podobně jako ostatní značky, přešel do stavu šetření. V každé zemi se tak zachovalo pouze zastoupení Topconu, což byl začátek útlumu značky Sokkia po marketingové stránce. Ostatně, když celý život prodáváte a podporujete Topcon, co budete dále dělat? Nejspíš pořád to samé a jinou značku necháte žít svým životem.

Musím však na tomto místě zmínit, že továrna ani firma Sokkia nikam nezmizela a i dnes má v segmentu GNSS a totálních stanic technologie, které si nechává jen pro sebe a Topcon je nemá. Jen se o tom bohužel neví.
Dnes máme rok 2019, ekonomika je na vrcholu a Sokkia je a stále bude klenot japonské technologie. Proto se vedení Topconu rozhodlo, že je načase „kopnout do vrtule“ a značku Sokkia posílit tak, jak by si to zasloužila. Vybudování sítě oficiálních zastoupení, která jsou oddělená od Topconu, je jen jednou z řady zásadních změn, které se nyní se značkou Sokkia dějí.

Jaké máte se Sokkií plány?

Firma 3gon Positioning je oficiálním zastoupením Sokkia pro Českou republiku, Slovenskou republiku a další země. Myslíme to tedy se Sokkií velmi vážně, konkrétně u nás v České republice je základna Sokkia pro celou střední a východní Evropu. To samozřejmě přinese řadu výhod především českým zákazníkům. Ačkoliv v 99leté historii značky vznikla mezera, tak Sokkia vždy patřila mezi značky se silným jménem. Rozhodně máme na co navazovat – legenda Sokkia se vrací.

Jaké přístroje byste aktuálně doporučil a proč?

Zajímavý je rozhodně GNSS senzor GCX3 — což je velmi malý a lehký přijímač GNSS se zcela unikátním designem pro měření ve velmi těžko přístupných místech. U tohoto přístroje je pěkný ovšem nejen design, ale i jeho vysoká rychlost a spolehlivost, se kterou dokáže najít fixní polohu v téměř jakémkoli prostředí.

Robotická totální stanice série iX ve spojení s GNSS GCX3

Dnes jsou celkem oblíbené „one-man“ přístroje s automatickým vyhledáváním hranolu pro práci v „jednom muži či ženě“. Ne, to jsem se nepřeřekl, i jedna žena může pracovat v terénu sama.

Sokkia navíc nabízí propojení robotické totální stanice s GNSS, což přináší do terénu další zjednodušení práce. Už tak se geodeti venku nadřou dost, tak proč si zbytečně dělat práci těžší, když ji můžete mít jednodušší… Doporučuji podívat se na robotickou totální stanici série iX. Záruka na ni je tři roky a na motory dokonce pět let, navíc bez podmínek. Sokkia si v technologiích hodně věří.

Říkal jsem, že Sokkia je klenot japonské technologie, proto zmíním ještě dva přístroje – velmi přesnou průmyslovou totální stanici NET AXII a gyroteodolit GYRO X II. Oba patří k technologické špičce nejen v rámci značky Sokkia, ale dělají vrásky na čele i jiným zavedeným značkám.

Nejlepší ovšem bude, když se čtenáři Zeměměřiče přijdou přesvědčit sami. V listopadu 2019 společně s návratem Sokkie na český trh pořádáme road show ve čtyřech českých městech. Na akci budou k vidění a vyzkoušení všechny aktuální produkty Sokkia.

Vedle Sokkie jste zmiňoval Nivel System…

Nivel System je značka, kterou 3gon Positioning spoluvlastní. Nyní přebíráme její zastoupení ve všech zemích, kde působíme. Firma Topgeosys stále zůstává naším partnerem a jsem si jistý, že bude i nadále velmi silným ambasadorem této značky.

Co dalšího bude vaše firma nabízet?

Značka Sokkia je naším hlavním a stěžejním artiklem. Vedle toho však chceme našim zákazníkům přinést komplexní spektrum produktů — od jednoduchého příslušenství až po složité systémy měření jako například monitoring či mobilní mapování. Chceme být tím, kdo jim pomůže jak s jednoduchým, tak i se složitým řešením.

Co dalšího kromě road show chystáte?

Podzimní road show (Praha, Jičín, Ostrava, Brno) bude věnovaná Sokkii. Připravujeme ovšem také konferenci o leteckém používání LiDARu, o používání mobilního skenování a o dalších 3D systémech včetně software LiDAR360, Terrasolid, Bentley Context Capture a celé řadě dalších technologií, které by geodeti měli znát, pokud chtějí udržet tempo s dobou.
A kdo nebude moct přijet na odborné akce, tak samozřejmě rádi přijedeme za ním – stačí se ozvat. Moje telefonní číslo je 774 800 026.

3gon Positioning s.r.o.
Šafaříkova 1059
506 01 Jičín
T: +420 774 800 026 (Pavel Bozděch)
E: obchod@3gon.eu
W: cz.3gon.eu
W: sk.3gon.eu

Rozhovor vyšel v Zeměměřiči 1/2019, který si můžete objednat v e-shopu Zeměměřiče.