Životní výročí v roce 2000
Vážení čtenáři, v letošním roce dovrší celá řada pedagogů ČVUT v Praze, fakulty stavební, oboru geodézie a kartografie, významná životní výročí.Dovolte jejich krátké připomenutí.
70 let
- Ing. Jitka PUKLOVÁ, narozena 14. 5. 1930. Působila jako odborná asistentka na katedře geodézie a pozemkových úprav.
- Ing. Antonín HOLEČEK,narozen 11. 6. 1930. Působil jako specialista na geodetické přístroje na katedře geodézie a pozemkových úprav. Člen ČSGK.
- Ing. Václav FUČÍK, narozen 2. 7. 1930. Působil jako odborný asistent na katedře speciální geodézie.š Ing. Miroslav Palata, narozen 30. 8. 1930. Působí jako odborný asistent na katedře speciální geodézie. Člen ČSGK.
- Jaroslava MATĚJÍČKOVÁ, narozena 24. 10. 1930. Pracovala jako technička na katedře speciální geodézie.
65 let
- Jaroslav JANOTA, narozen 18. 1. 1935. Pracuje jako technik specialista na katedře speciální geodézie.
60 let
- Doc. ing. Miroslav HAMPACHER, CSc., narozen 7. 3. 1940. Jako docent pro obor vyšší geodézie působí na katedře vyšší geodézie.
- Ing.Ivan PEŠEK, CSc., narozen 15. 10. 1940. Působí na katedře vyšší geodézie na astronomické observatoři a i jako pedagog.
55 let
- Prof. ing. Bohuslav VEVERKA, DrSc., narozen 1. 11. 1945. Působí na katedře mapování a kartografie, na fakultě jako proděkan pro vnější vztahy a zahraniční styky.
Podrobnější informace o oslavencích z řad členů ČSGK přineseme v dalších číslech Zeměměřičského věstníku. Ing. Jiří Pospíšil, CSc.
Ing. Jiří Vaingát - 60 let
Letošní jubilant se narodil dne 10. dubna1940 v Praze.
Do svého prvního zaměstnání nastoupil do GTÚ (Geodetický a topografický ústav) na geodeticko : astronomickou observatoř Pecný v Ondřejově. Tam pracoval až do r. 1971 (observatoř v r. 1965 připadla pod správu VÚGTK). V tomto roce se vrátil do GÚ (Geodetický ústav) do provozu triangulace na 1 rok, další skoro 3 roky pracoval v gravimetrii (do r.1974), kdy nastoupil na ČÚGK, kde hlavní náplní jeho práce bylo vedení redakce GaKO (Geodetický a kartografický obzor), dále pak funkce redaktora ZPRAVODAJE ČÚGK a tiskového tajemníka, to až do r. 1978, kdy se stal tajemníkem Společnosti geodézie a kartografie tehdejší České rady ČSVTS. V mezidobí(1983 : 1990) byl tajemníkem ČSV (Československého výboru geodet. a kartog.a ČSNK (Československých národních komitétů pro FIG, ISPRS a ICA) na Ústřední radě ČSVTS, kdy byla tato jako federální orgán zrušena, vrátil se na post tajemníka nově ustaveného (už samostatného orgánu) Českého svazu geodetů a kartografů, kde pracuje dodnes.
Redakční rada Zeměměřičského věstníku se připojuje k ostatním gratulantům a přeje Ing. Jiřímu Vaingátovi stálé zdraví a duševní pohodu do dalších let.
Za RR ZV ing. Ladislav Skládal,CSc.
Ing. Ladislav Skládal, CSc. - 70 let
Dne 22. března 2000 se dožívá “Laďa, původem z moravské vísky” z Hané od Prostějova, životního jubilea v plné duševní svěžesti a aktivní činorodosti, která je geodetické veřejnosti dobře známa a po zásluze oceňována. Pravda, jeho tělesná schránka v poslední době nedrží zcela krok s neutuchajícím elánem, ale kdož je již v těchto letech zcela bez problémů.
Při této příležitosti je vhodné připomenout jeho činnost v resortu geodézie: v r. 1954, po absolvování vysokoškolského studia na ČVUT v Praze, nastoupil v GTÚ do útvaru pozemní fotogrammetrie.Jako mladý perspektivní pracovník byl získán pro členství v KSČ a byl pověřen vedením oddílu. V roce 1955 byl vyslán do SSSR na tříměsíční studium “diferencované fotogrammetrické metody”. V r. 1956 se jako technolog pro fotogrammetrické mapování horských terénů zúčastnil v Albánii akce, zaměřené ve prospěch československého hutnictví.
V r. 1957 byl přeložen na ÚSGK jako technolog celostátního fotogrammetrického mapování v měř. 1 : 5 000 a 1 : 10 000,do r. 1963. Dále až do r. 1966 byl vedoucím oddělení nové techniky a technologie tamtéž.
V r. 1964 obhájil kandidátskou práci: “Využití numerické fotogrammetrie pro mapování ve velkých měřítkách” a zařadil se mezi vědecké pracovníky oboru fotogrammetrie s titulem CSc.
V r. 1967 byl na základě konkursu přijat do VÚGTK a pověřen vedením ODIS, až do r. 1969. V důsledku bouřlivých událostí v tomto roce byl již v srpnu při stranických prověrkách nařčen, přes jeho dosavadní neutrální a objektivní profesní přístup k fotogrammetrické problematice,ze stranění “západní” přístrojové technice a technologii a v důsledku toho byl vyloučen z KSČ se všemi dalšími postihy.
Byl přeložen na ředit. Geodézie,n.p. do technolog. útvaru a v r. 1972 posléze do provozu fotogrammetrie,kde s ním byl v r. 1979 “kulantně” ukončen pracovní poměr. S hledáním dalších pracovních míst byly potíže úměrné doprovodným kádrovým materiálům. Nakonec byl přijat do PÚDISu do výzkumného oddělení projektu městského informačního systému a tam vytrval díky některým uznalým nadřízeným až do r. 1990.
Na závěr své aktivní činnosti se přece jen ještě dočkal rehabilitace a uznání svých profesních postojů ve službách fotogrammetrie a dosloužil opět v resortu ve VÚGTK ve funkci vedoucího ODIS do r. 1992, kdy odešel do důchodu,avšak ne do ústraní.
K jeho mimopracovní aktivitě je nutné vyzdvihnout jeho činnost v mezinárodní fotogrammetrické společnosti ISP, jako národního delegáta od r. 1960, kde po čtyřech letech na kongresu v Lisabonu byl zvolen presidentem 4. komise ISP (mapování z leteckých snímků) a v letech 1968: 1972 byl druhým vicepresidentem ISP. V dalším období, vlivem výše zmíněných bouřlivých událostí, mu byla tato činnost dočasně znemožněna, ale od r.1988 v ní opět pokračuje dodnes.
Léta známe Laďu jako neúnavného a nezastupitelného organizátora setkání špiček bývalých pracovníků resortu geodézie (i mimo resortních),seniorů a posléze v r. 1998 zakladatele Klubu seniorů na Novotného lávce v sídle ČSGK v Praze 1. Shromažduje o nich i o minulých data a údaje pro paměť budoucích.
Je stále členem Rady ČSGK a redakční rady Zeměměřičského věstníku. Účastnil se na vydání mnoha odborných publikací, např. od r.1958 technologických předpisů pro fotogrammetrii, a v nedávné době na tvorbě “Terminologického slovníku geodézie, kartografie a katastra” (vícejazyčného).
Stále se účastní mezinárodních akcí, jako kongresů FIG, Česko-slovensko-polských geodetických dní a vnitrostátních akcí vysokých škol, geodetů a kartografů.O těchto akcích příležitostně přednáší referáty.
Z jeho soukromých zálib lze uvést numismatiku, notafilii a filatelii a ze sportů plavání a prostná při zahrádkaření. Nelze opomenout ani nejoddanější manželku Bělu, inženýrku,také v oboru fotogrammetrie.
Nejsou-li činnosti jubilanta Ing. Skládala uvedeny všechny a dopodrobna, je to proto, že článek by byl již příliš dlouhý. Ať mi odpustí.
Z uvedeného vyplývá, že Ing. Ladislav Skládal, CSc.,nyní sedmdesátník, ve svém dosavadním životě nezahálel a jde svou činorodostí příkladem ostatním.
Do dalšího života mu všichni přejeme dobré zdraví a nepolevující elán.
Za Klub seniorů ing.R.Honzátko
Vydává: Český svaz geodetů a kartografů. * Neprodejné. * Neprošlo jazykovou úpravou. *
Redakce: Ing. J. Pospíšil, CSc. (předseda RR), Ing. L. Skládal, CSc., Ing. I. Hauf, Ing. J. Vaingát, Ing. J. Vojkovský. *
Za obsah článku odpovídají autoři. * TISK: časopis Zeměměřič. *Nové příspěvky zasílejte na adresu vydavatele:
Novotného lávka 5,
116 68 Praha 1,
sekretariát tel. č.: 02/21 08 23 74 (i fax), * e-mail: geodeti@csvts.cz * číslo účtu: 7049452-018/0800
Z časopisu Zeměměřič č. 4/00