Českému školství dlouhodobě chybí více než 6 000 učitelů. O tuto kariéru má přitom zájem spousta lidí, kteří nestudovali pedagogiku. Překážkou pro jejich vstup do školství může být i složitý systém doplnění potřebné kvalifikace.
Přes inkubátor Česko.Digital až do reálného světa
Cílem projektu „Začni učit!“ je vedle zvýšení počtu učitelů v českém školství také zvýšení prestiže tohoto smysluplného povolání. Projekt Začni učit! nabízí zájemcům o učitelství přístupným způsobem potřebné informace a usnadňuje jim cestu za katedru. Přehledně poradí s doplněním nutné kvalifikace i s prvními kroky.
„Jde o projekt neziskové organizace Výluka. Řeší potřeby těch, kteří chtějí začít učit a ptají se: Co musím udělat, abych mohl být učitelem?“ řekl v nedávném rozhovoru Jakub Štogr, jeden z mentorů v inkubátoru. „Zájemcům o učitelství se nikde nedostává ucelených a přehledných informací o tom, jak se stát učitelem. Společně s organizací Výluka, která s projektem „Začni učit!“ přišla do Česko.Digital, chceme zlepšit situaci českého školství.“
Školství se momentálně nachází v mimořádné situaci. Aktivně probíhá distanční výuka dětí. Kvůli pandemii covid-19 si rodiče vyzkoušeli učitelské povolání a získali jedinečný pohled na výuku vlastních dětí i přímou odpověď na to, jak funguje české školství.
Vzdělávání obecně získalo více mediálního prostoru a začali se o něj zajímat noví lidé. V Česko.Digital věří, že nálada ve společnosti projektu „Začni učit!“ pomůže – a i díky tomu vstoupí do školství tolik potřebná nová energie a zkušenosti z praxe.
„V Česku chybí šest tisíc pedagogů. Přitom neexistuje místo, na kterém by zájemci o tuto práci našli potřebné informace v přehledné podobě. Tím, že připravíme ucelený podpůrný systém, usnadníme motivovaným lidem z různých odvětví vstup do školství,“ vysvětluje Sandra Ort Feyglová, hlavní koordinátorka „Začni učit!“ a šéfka organizace Výluka.
Budoucím učitelům pomůže i expertní systém
V komunitě Česko.Digital pracují na expertním systému, který zájemci podle zadaných dat poskytne seznam oborů a možných kurzů pro doplnění kvalifikace. Připravují marketingovou strategii opřenou o potřeby a bariéry cílových skupin – systém by měl být hotový do června 2021.
Celý projekt míří na dvě hlavní cílové skupiny. První z nich jsou experti ve svém oboru, kteří pracují v komerčním, veřejném nebo neziskovém sektoru. Mají znalosti, které chtějí předávat dál. Druhou cílovou skupinou jsou studenti, kteří nestudují na pedagogické fakultě, ale baví je učit jiné a učitelství je láká.
Česko.digital chce jednoduše, přehledně a lidsky vysvětlit vyhlášky a pojmy, aby pomohli zájemcům v cestě k učitelství. Nejde přitom jen o vyvíjený expertní systém. Další částí projektu bude i slovníček pojmů pedagogické kvalifikace. Vzniknou modelové příklady, které pomohou zájemcům pochopit, co se vyžaduje pro různé stupně školní docházky a pro různé předměty. K dispozici bude vyhledávač oborů a kurzů, aktuálně dostupných v českých vzdělávacích institucích. Budeme vyprávět i příběhy lidí, kteří změnili svá povolání a stali se učitelem nebo učitelkou.
Autoři věří, že se jejich snaha pozitivně odrazí i v budoucí podobě českého školství i společnosti samotné. Pokud vás tedy zajímá učitelství a máte chuť pomoci, případně jste učitel nebo učitelka a rádi byste inspirovali vlastním příběhem ostatní, anebo chcete začít učit, tak se můžete přidat k Česko.Digital.
Kde najdete rozcestník
Organizace Výluka, se kterou Česko.Digital spolupracuje, spravuje rozcestník. Odkaz na střední školy najdete na https://www.zacniucit.cz/rozcestnik/ hned na začátku mezi ostatními stupni.