[pošta]             Vojenská topografická služba čs. armády – 3. část

   [Na začátek] [O jeden dál]

   III. Léta 1993 - 1998
   Topografická služba Armády České republiky

   Abstrakt

   Delimitace podkladů a výroby po rozdělení topografické služby čs.armády na TS AČR a TS ASR. Aktivní vědeckotechnická spolupráce TS AČR s geografickými službami armád NATO; příprava přechodu na standardy NATO v geodézii, kartografii a vojenské geografii. Technické a technologické změny; adaptace existujících databází na nové uživatelské pojetí, přechod na standardní vojensky orientované GIS, tvorba nových druhů map a podkladů. Předání údržby státní hranice civilní organizaci, zpřístupnění vojenských podkladů pro civilní potřeby. Zájem o poznání historie služby, její perspektiva.

   Armáda ČR - nová orientace služby
   Počátkem 90. let se služba adaptuje na nové společenské a mezinárodní podmínky; dochází k rozdělení ČSFR a ke vzniku armád dvou nových, samostatných států. Služba má své místo v tomto procesu - je stabilizujícím prvkem v armádě a svým vnitřním i vnějším působením plní funkci "otevřeného okna" do formující se AČR. Příprava na předpokládaný vstup ČR do NATO přináší řadu naléhavých úkolů, jejichž splnění podmiňuje úroveň připravenosti a kvalitu samotné AČR.
   Co bylo důležité ihned od počátku této etapy - především pochopení filozofie a poznání praxe "geografického" zabezpečení v armádách NATO, specifikace a formulace úkolů, stanovení priorit a jejich další pořadí. Nové pojetí úkolů služby, jejichž charakter závisí na požadavcích budoucí, již koaliční AČR; respektování existence nových zbraňových systémů, změněného charakteru a časových limitů možných střetnutí v závislosti na prostorech působení a míře jejich rizik.
   Spojenecké závazky rozšiřují geografické zázemí možného působení a tudíž i nutnost jeho včasného a moderního zabezpečení. Z toho všeho plynou vysoké požadavky na míru znalostí a úroveň spolupráce.
   Jedním z hlavních poznatků služby je pojetí důležitosti a významu, místa aktuálních digitálních informací o geografickém prostředí v geografických službách NATO, o jejich kompatibilitě a rychlé dosažitelnosti s možností přiřazování bojové, situační polohové informace - pokud možno v reálném čase. Jejich kombinacemi se pak umožňují rychlá řešení variantních rozhodnutí a jejich optimalizace.
   Dosud obvyklá tradiční zpracování analogových textových, mapových materiálů topografického zabezpečení a jejich skladovou distribuci nahrazuje fenomén digitalizace spolu s efektivním průzkumem, shromažďováním dat a komunikací mezi pořizovatelem a výrobou.
   Úkolem TS AČR bylo tyto změny v pojetí topografického zabezpečení realizovat ve velmi krátkém čase a v daných podmínkách AČR.

   Nová orientace a úkoly služby
   Ihned po rozdělení ČSFR, vzniku AČR, ASR proběhla delimitace a rozdělení podkladů, materiálů a výrobních zařízení TS ČSA mezi topografickými službami obou armád.
   Do roku 1995, kdy ještě probíhala redukce personálních počtů, příprava a realizace nové organizační struktury AČR byla služba transformována prakticky do své současné podoby. S novými působnostmi zůstává redukovaný VZÚ, VTOPÚ; vznikají odborné složky topografické služby u velení pozemního vojska, územní obrany a vzdušných sil AČR. Důležitost informací o terénu a jeho vlastnostech, geografickém prostředí postupně postihují zřizovaná specializovaná pracoviště analýz terénu, plnící úkoly ve prospěch druhů vojsk a jejich štábů. Byly stanoveny úkoly služby a jejich priority pro oblasti informační, organizační a personální, technické a technologické, výrobní, výcvikové a také pro spolupráci s partnerskými službami.
   Plán výstavby a rozvoje služby zabezpečuje komplexní přechod na standardy NATO v rámci čtyř programů, které se vzájemně podmiňují - tvorby vojenských map podle standardů NATO, zavedení geodetického systému WGS 84 do praxe vojsk a letectva, výstavba vojenského GIS o území; modernizace kartografické a polygrafické základny služby (harmanecký Vojenský kartografický ústav se svými kapacitami převzala TS ASR).
   V dubnu 1993 předala býv. DMA (Defense Mapping Agency) TS AČR výsledky zpracování GPS měření na bodech NULRAD k definování standardního WGS 84 na čs. území. Spolu s daty z kampaní DOPNUL pak byly podkladem pro převod souřadnic bodů polohových geodetických základů ze systému S-42/83 do WGS 84 a také pro určení parametrů transformace pro ostatní geodetické systémy na území ČR.
   Celé období je charakteristické nástupem digitálních technologií a probíhající digitalizací klasických analogových grafických, textových dat a informací; v mapové tvorbě nejprve přizpůsobením a následně postupným přepracováním díla podle standardů NATO (podrobné informace viz [1],[2],[3]).
   Od roku 1995 se také topografické oddělení generálního štábu AČR stává jeho samostatným odborem.
   Od roku 1997 probíhá tvorba standardních map pro společné operace v měřítku 1:250 000 (JOG 250 - Joint Operation Graphic) ve verzích pozemní a letecké. Vzhledem k působnosti a zkušenostem služby s technologií GPS (TS byla jejím prvním uživatelem v AČR) byla služba pověřena řešením celoarmádního výzkumného úkolu "Zavádění technologie GPS do AČR". Výstupy tohoto úkolu napomohly vytvoření dostatečného informačního zázemí pro rozhodování a do určité míry také k unifikaci ve vybavení technikou GPS u pozemního vojska; zároveň přispěly ke koordinaci se zájmy civilních uživatelů při rozhodování o výstavbě celostátního diferenčního GPS.

   Vnější a vnitřní vztahy
   Pokračují a prohlubují se vzájemné přátelské styky a spolupráce s geografickými službami NATO. Po uzavření Dohody o spolupráci s americkou DMA (dnes NIMA - National Imagery Mapping Agency) byla navázána těsná spolupráce s vojenskými geografickými službami SRN, V.Británie, Francie, Itálie, Španělska a Rakouska. Uskutečnily se a dodnes pokračují dlouhodobé studijní pobyty nebo účasti mladých příslušníků TS AČR v odborných kurzech v USA, SRN, Francii, Kanadě a ve Španělsku [4]. Mohu připojit, že také vznikala mnohá přátelství; sama Praha si při návštěvách zahraničních delegací vždy získávala sympatie a obdiv.
   V nových podmínkách pokračuje spolupráce se službami armád Polska a Maďarska; dobré vztahy a kontakty máme také se službami armád pobaltských států, s bulharskou, rumunskou a ukrajinskou službou.
   Zástupci TS AČR se již od roku 1994 zúčastňovali každoročních geografických konferencí NATO a služeb armád PfP (Partnership for Peace) v Bruselu a zasedání odborných pracovních skupin NATO pro koordinaci při tvorbě standardizovaných produktů.
   Při neformálních diskusích s nezapomenutelným Mr. Burkem, představitelem DMA, vznikl nápad na každoroční pořádání odborných seminářů PfP "Role moderní geodézie v ozbrojených silách"; první seminář proběhl na podzim 1993 v Praze. Kromě přednesení referátů vznikly čtyři stálé pracovní skupiny s vedením - globální geodézie - TS AČR, výstavba WGS 84 - TS Polska, přechod na standardy NATO - TS ASR a zavádění GPS pak maďarská služba. Semináře pak pokračovaly již s rozšířenou tematikou v Budapešti, ve Stupavě u Bratislavy, Bukurešti a v Toruni. V listopadu 1998 se v Praze uskutečnil seminář "Opatření topografických a geografických služeb armád států střední Evropy pro vstup do struktur NATO."
   Lze konstatovat, že v současné době má tato spolupráce rutinní charakter. V domácím prostředí pak byla podstatně zmírněna omezení distribuce a využívání podkladů vojenských map v civilní kartografické tvorbě; je uvolněno letecké měřické snímkování, geodetickou údržbu státní hranice převzal civilní sektor. V roce 1996 byl založen společný mezirezortní úkol TS AČR a ČÚZK, který řeší vzájemné propojení databází informací pro tvorbu jak státního tak vojenského mapového díla a systému pořizování a soustřeďování topografických informací. Ve spolupráci byla vydána publikace o vývoji geodetických polohových základů ČR; pracovníci ČÚZK pravidelně přispívají svými podklady k materiálům prezentovaných TS AČR v zahraničí a pokračuje velmi dobrá spolupráce mezi knihovnami VÚGTK a VZÚ. Přesto však existují v této oblasti další možnosti vzájemné spolupráce.
   Úspěšně se rozvinuly profesionální vztahy TS AČR s pracovišti firem jako je INTERGRAPH, ArcInfo, DELINFO a s dalšími podniky tohoto zaměření; pokračuje spolupráce s pracovištěm rozvoje technologie GPS na fakultě elektrotechniky ČVUT.
   Služba napravila mnohé, co bylo v předcházejícím období zanedbáno; alespoň ve zkratce - jednak dluh vůči vlastní historii (došlo k založení historického mapového a literárního archivu); udržování vztahů s bývalými a zasloužilými pracovníky služby (organizována setkání s nimi, publikování vzpomínek apod.), vystupování na zástupců služby na veřejnosti (poskytování informací, účasti na seminářích, sympoziích), zpřístupnění Sborníku topografické služby/Vojenského topografického obzoru čtenářům i autorům z naší veřejnosti.

   Odborná úroveň a profesní příprava
   Technické a technologické změny se neustále promítají do každodenní činnosti služby; tak jako všude nástup komputerizace a digitalizace vyžaduje nové znalosti, zručnost a inteligentní obsluhy. Tradiční nároky na teorii ustupují před tlakem praxe; rostou požadavky na schopnost promítat vše nové do uživatelské praxe. Přesto pokračuje řešení speciálních úloh globální geodézie v pracovní skupině, vedené prof. Buršou.
   Náčelník služby má k dispozici tzv. vědecko-technickou radu, která se periodicky schází a tematicky připravuje a organizačně zabezpečuje řešení a oponentury výzkumných úkolů služby.
   Probíhá řešení výzkumných, aplikačních úloh z oblasti vojenské geografie, aplikací GIS pro analýzy terénu a mapovou tvorbu; ve VTOPÚ byl zkonstruován funkční vzorek kombinovaného navigačního systému na bázi GPS a vojenského GIS, využitelný v letectvu.
   Byly vydány základní předpisy a pomůcky pro standardizaci v geodézii, mapové tvorbě a jsou připravována skripta a uživatelské pomůcky; byly natočeny krátké, doprovodné filmy o GPS a GIS v AČR. Zpracování dalších pomůcek a předpisů je naléhavým a velmi aktuálním úkolem služby.
   Katedra vojenských informací o území (býv. katedra geodézie a kartografie) Vojenské akademie v Brně má novou organizaci; nové učební osnovy jsou zaměřené na přípravu personálu služby, vybraných specialistů vojsk a letectva AČR a také posluchačů služeb zahraničních armád. Ve zlomovém období katedra zabezpečovala krátkodobé kurzy, semináře a instruktáže s aktuální tematikou.
   Naléhavým úkolem služby je zabezpečení potřebné úrovně jazykových znalostí svých příslušníků; k tomu jsou využívány zahraniční i domácí formy studia a cizojazyčná periodika.
   Pro zpřístupnění zahraničních i domácích odborných informací probíhá pravidelná anotační činnost a jsou vydávány tematicky zaměřené vnitroslužební publikace, tzv. vojensko-technické informace.

   Perspektiva topografické služby AČR
   Členství ČR a její armády v NATO přineslo pro TS AČR nové gesce a úkoly, plynoucí z její odpovědnosti za geografickou přípravu území a za plnění kooperačních závazků. Znamená to zabezpečení plného přechodu na standardy NATO a jejich zavádění do praxe topografického, geografického a geodetického zabezpečení AČR. Cílem pohotového a plynulého zabezpečení je dosažení interoperability; realizace programu komplexního přepracování mapového díla v celé měřítkové řadě, vydání digitálních katalogů souřadnic, podkladů pro GPS/DGPS, tvorbu vektorových produktů Vmap1, Vmap2 a také obnovení potřebné soběstačnosti služby v kartografické polygrafii.
   Zabezpečení těchto úkolů bude vyžadovat adekvátní organizační změny v TS AČR, přerozdělení působností mezi zařízeními služby, které ve svém důsledku přinášejí změnu tradičního charakteru služby.

   Literatura:
   [1] Autorské Články věnované 75.výročí vzniku topografické služby, Vojenský topografický obzor, č. 1 a 2, 1993, TS AČR, Praha
   [2] Autorské Články věnované 80.výročí vzniku topografické služby, Vojenský topografický obzor, č.1, 1998, TS AČR, Praha
   [3] Raděj, K. 80 let vojenské topografické služby, Geodetický a kartografický obzor, č.11, 1998, Praha
   [4] J.K. Vojenští zeměměřiči a příprava pro předpokládaný vstup do struktur NATO, Zeměměřič, č. 3+4, 1998, Praha

    Drahomír Dušátko

    Vyvěšeno: 19.7.1999


Z časopisu Zeměměřič č. 6+7/99         [obor]         [obor]     [Server]